Vatan sağolsun, olsun bakalım!

Diyarbakır’dan sonra Batman Emniyet Müdürlüğü de 155 Polis Acil hatlarında Kürtçe bilen eleman istihdam edeceğini açıklamış. Ben Diyarbakır Emniyetinin yaptığı açılımı ıskalamışım, Batman Emniyeti haber olunca fark ettim ve başımdan aşağı kaynar sular indi. İşin vahametini yeni fark ettim.

Bu haber devletin en temel görevi olan “güvenlik sağlama” sisteminin çoktan çökmüş olduğunu gösterir. Şunu herkes kabul eder ve bilir ki, doğuda birçok insan Türkçe bilmez, bildiği tek dil Kürtçe’dir. Birçok farklı lehçesi konuşulur, bazı bölgelerde Arapça konuşulur. Doğu illerimizde yaşayan insanların birçoğu Türkçe’yi ilkokulda öğrenir; o öğrenme süreci travmaları da ayrı bir yaradır ya, başka bir yazının konusu olsun.

Sonuçta bazı illerde Türkçe bilmeyen vatandaşlarımız vardır. Garabet ise şurada, Allah korusun, bir cinayetle karşı karşıyasınız, belki birazdan öldürüleceksiniz, 155’i arıyorsunuz ve karşınızdaki insan sizi anlamıyor. Vatandaşı olduğunuz devlet söylediğinizi anlamıyor.

Allah rahmet eylesin.

***

Kaza ile patlayan el bombası nedeniyle şehit düşen dört asker memleketlerinde toprağa verildi. Bu kadar basit. Vatan sağ olsun.

Meğer bu kadar basit değilmiş. Ben tahmin ediyordum bu kadar basit olmadığını ama söyleyince ya da yazınca vatan haini oluyorsunuz. Dört gencecik insan hayatlarının en verimli çağında öldüyse söyleyebileceğiniz tek şey “vatan sağ olsun”dur, bundan gerisi “art niyettir”!

“Vatan sağ olsun demeyeceğim, ben oğlumu büyüttüm, okuttum devlete emanet ettim, bana cesedini verdiler, ben oğlumu böyle teslim etmedim” derse bir şehit anası dikkate alınmaz, demesi gereken “iki oğlum daha var, onları da göndereceğim” olmalı, sistem böyle emrediyor.

Nöbette uyuyan bir askerin el bombasını alıyor komutanı, sonra pimini çekip eline veriyor “elini bırakırsan ölürsün bırakmazsan yaşarsın” demeyi de ihmal etmiyor. Film repliği gibi… Diğerlerine de “bu ona iyi bir ders olsun” diyor. Çok iyi bir ders oluyor, hem de sadece nöbette uyuyan o askere değil, üç arkadaşına daha çok iyi ders oluyor. Hatta bana bile çok iyi ders oldu, hayatta uyumam nöbette.

Asker “25 yaşındayım, 75 günlük askerliğim kaldı, beni öldüreceksiniz diyor” ama yeterince korkmamış olduğu düşünülmüş olsa gerek pimi takılmıyor elindeki bombanın. Sonunda parmakları fersiz düşüyor, eli kayıyor ve bomba patlıyor. Dört arkadaşı ile birlikte “şehit oluyor”, “cenazeleri memleketlerinde toprağa veriliyor”, “acılı ailesi”nin görüntüleri yayınlanıyor, demeçler alınıyor.

Vatan sağ olsun. Olsun bakalım.

27.08.2009
 

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et