Özgür Eğitim Sen: Paketi kapı aralama olarak görüyoruz

Özgür Eğitim Sen’in demokratikleşme paketiyle ilgili olarak yaptığı açıklama:

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ DEĞERLENDİRMEMİZ

 

Demokratik paket açıklandı. Bu paketle birlikte ülkemiz bir demokrasi ve özgürlük konusunda biradım daha ileri sıçradı. Pakette söz konusu edilen değişimlerin sosyal bir tabanının olması oldukça önemlidir. Toplumda karşılığını bulan konular ele alınmıştır. Toplumsal değişimin kalıcılığı ve tutarlılığı açısından bu durum oldukça önemlidir. Bu paket bir yandan da siyasi partilerimizin durumunu gözden geçirmeyi de sorun olarak ortaya çıkarttı. Siyasal hayatımızda iki etkin aktör var; Ak Parti ve bu partinin dönüştürmeye çalıştığı devlet. Maalesef onca siyasi partimizin olmasına rağmen siyasal hayatımız İktidar partisi ve dönüştürmeye çalıştığı devlet arasındaki ilişki üzerinden yürüyor. Akıl tutulması yaşayan diğer partiler Ak Parti’nin oluşturduğu gündeme ilişkin görüş açıklamaktan öte bir siyasal akıl ortaya koyamıyorlar. İktidar partisinin kensidisiyle yarışıyor olması hem siyaseti hem de kendini zenginleştirmesi, çıtayı yükseltmesi açısından ne kadar verimli olacağı tartışma götürür. Siyasal partilerin boşalttığı muhalefet alanını gücü yettiğince sivil toplum örgütlerinin doldurmaya çalıştığı bir gerçektir.

 

ANA DİLDE EĞİTİM HAKKI

 

Ana dilde özel okulların eğitim verebilmesinin önünün açılması önemli olmakla birlikte eksiktir. Bu paket Başbakan’ın ifadesiyle “bir kapı aralama” ise özel okulların ana dilde eğitim verebilmesi imkanın oluşması önemlidir. Ancak arkası gelmeyecekse iktidar devlet okulları düzeyinde bir düzenleme getirmemekle, Kürt sorunu açısından siyasal tartışma ve tavır alışların “kadim” hanesine yazmış oldu.

 

KIYAFET SORUNU

 

Yıllardır başörtüsü konusunda siyasal hayatımız mücadelelerle geçti. Siyaset yapıcalar bu konuyu zaman zaman siyasal yarışmanın ve kutuplaşmanın malzemesi haline dönüştürdüler. Kutuplaşmanın, ayrışmanın malzemesi olarak siyaset alanında kullandılar. Tüm kamu çalışanlarına yönelik başörtüsü özgürlüğünün tanınmış olması inanç özgürlüğü açısından ciddi bir ilerlemenin şüphesiz ki göstergesi olmuştur. Özgür Eğitim-Sen kuruluşundan beri başörtüsü konusundaki özgürlük mücadelesini sonuna kadar vermiştir. Bu sorunun çözümüne yönelik sendikal katkımızın öneminin farkındayız. TSK mensuplarının, emniyet mensuplarının ve yargıda hakim ve savcıların özgürlük kapsamı dışında tutulmaları kabul edilemez.

 

Kamu çalışanlarına yönelik kıyafet dayatması erkekler üzerinden (takım elbisi, kravat, ense tarşı, bıyık,saç şekli vs.) devam etmektedir. Özgür Eğitim-Sen olarak bu konudaki dayatmaların son bulması için halen okullara sivil kıyafetlerle giderek boykotumuza devam etmekteyiz.

 

ANDIMIZ DAYATMASI

 

Andımızın kaldırılmasını sendika olarak olumlu bulduk. Mevcut ant; totaliter devlet anlayışının faşizan uygulamalarından biriydi. Ancak Tevhid-i Tedrisat Kanunu eğitim sistemimizin temel bir sorunu olarak duruyor.

 

ALEVİ AÇILIMI

 

Alevi açılımı açısından paketi yetersiz bulduk. Bir üniversitenin adının Hacı Bektaş-ı Veli olarak değiştirilmiş olması hükümetin Alevi hakları konusunda, konuyu ciddiyet ve önem düzeyinde ele almadığını göstermiş olması açısından üzücüdür.

 

YASAK HARFLER

 

Başbakanın “klavye özgürlüğü” diye nitelediği bazı harflerin kullanımını yasak olmaktan çıkartması pratikte önemini yitirmiş bir yasağı kaldırması açısından önemlidir.

 

SİYASİ HAKLAR

 

Oy veren insanların taşıdıkları bir takım unvan ve işlerinden dolayı siyasi partilere üye olamamaları ve siyaset yapmalarının yasak oluşu demokrasinin gelişimi ve katılımı açısından oldukça sınırlayıcı ve engelleyici bir yasaktı. Bu yasağın kalkması siyasal hayatımıza zenginlik katacaktır.

 

Ayrıca yüzde 3 barajını aşan siyasi partilere devlet yardımının önünün açılması siyasal partilerin gelişimine destek sağlayacak ve daha renkli bir siyasi parti yelpazesi sağlayacaktır.

 

Farklı dillerde propaganda hakkı, eş genel başkanlık düzenlemesi, ilçe örgütlenmesi için belde örgütlenmesi zorunluluğunun kalkması yine önemsediğimiz ve önemli bulduğumuz değişikler arasındadır.

 

Nefret suçlarıyla etkin mücadele, ayrımcılıkla ve eşitlik kurulu düzenlemesi, eski köy isimlerinin iadesi, yardım toplamada kısıtlamaların kalkması, roman dil ve kültür enstitüsü kurulma kararı, Mor Gabriel arazisinin vakfa iadesi paketin olumlu kararları arasındadır.

 

Özgür Eğitim-Sen olarak paketi “bir kapı aralama” olarak okumak istiyoruz. Bu kapının ardı sıra gelecek paketlerler daha da açılmasını bekliyoruz ve mücadelesini sürdüreceğiz. Kazanımlarımızı artırarak çıtayı daha yükseğe taşıyacağız. Özgürlük mücadelesi sürdürücüleri, bisiklet sürücüleri gibidirler. Pedal çevirmeyi bırakırsanız düşersiniz. Daha çok özgürlük, daha çok insanca yaşam için hayatın her alanında arayışlarımızı ve mücadelemizi sürdürmeliyiz.

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN

GENEL BAŞKANI

YUSUF TANRIVERDİ

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et