Kendine kalbi olan bir yol seçmek

Hangi yola gidersen git, hangi düşünceyi seçersen seç, Aytekin Yılmaz’ın dediği gibi “kendine kalbi olan bir yol seç”. Sığınamayanlar sizi bu cümle ile karşılıyor. Başta romantik bir ideolojiye çağrı gibi görünse de, aslında kitap benliğinizi yok sayan, duygularınızı ertelemenizi isteyen ideolojilere karşı bir reddiye. Rousseau’nun egemenlik kavramı için yok olan özgürlüğünüz gibi, “sol” ideolojinin içinde kaybolan, ertelenen benliğinizin, özgürlüğünüzün kıymetini ifade eden bir kitap. Bundan önce yayımlanan Yoldaşını Öldürmek kitabını tamamlayan bir eser.

Kitap sol örgütten ayrılan kişilerden yola çıkarak yazılmış gerçek hikayelere dayanıyor. Cevher, Sara, Besna, Keya ve Sadık kitabın kahramanları. Binbir hayaller ile katıldıkları örgütte veya çıktıkları dağda yaşadıkları tramvadan sonra örgüt ile yollarını ayırmaya, hapishane günlerine ve yeni bir hayat kurma çabalarına yoğunlaşıyor. Kahramanların ortak özellikleri, zamanla örgütte yaşanan haksızlıkları karşı çıkmaları sonucu “muhalif” damgası yemeleri ve bunun sonucunda kendi içlerinde yaşadıkları bir iç hesaplaşmadan sonra örgütten kopmaları.

Sol örgütler muhalif bir düşünceye kapılan tüm örgüt üyelerini önce itibarsızlaştırır sonra benliğini yok eder. Bir sonraki aşamada fiziki olarak da yok edebilir. Dünya yıkılsa, anası için hâlâ çok küçük bir ana kuzusu olan kıza bir mezar bile bırakılmaz.

“Özgürlük” adına yola çıkan örgüt tüm devrimlerde olduğu gibi önce çocuklarını yemeye başlar. Sol örgütlerin hepsinde bu kural istisnasız uygulanır. Solun devrim anlayışı özü itibariyle şiddeti bir yöntem olarak benimsediğinden devrim için çeşitli suçlamalarla devrimci yoldaşlar muhalifliklerinden dolayı katledilir. Sığınamayanlardaki hikayeninin kahramanları da yaşadıkları bu acı gerçeklerden sonra yeni bir hayat arayışlarına yoğunlaşıyorlar.

Sığınamayanlar, dağın romantik büyüsüne kapıldıktan sonra dağda yaşadıkları karşısında kendileri ile hesaplaşanların, yoldaşlarları tarafından katledilmek istenenlerin, ölmek veya öldürmek istemeyenlerin ve en nihayetinde “kendilerine kalbi olan bir yolu seçenler”in hikayesi…

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et