İnsan’ın “Saf Kötülüğü” ve Kanguru’ya Atılan Yumruk

https://www.youtube.com/watch?v=Il5mnKovlC8

“İnsan” yeryüzündeki “tür”lerden sadece birisi. Fakat “eylemini anlamlandıran” ve “bilgi birikimi” yapabilen tek tür. Adem’in çocukları ya da Homosapien, bu bilgi birikimi yapabilen ve eylemini anlamlandırabilen tek tür olduğu için hem Tanrı tarafından hem de bizatihi kendisi tarafından, diğer türlerden “üstün” görülen tek tür. Tanrı’nın diğer türlere vermediği bu özellik sayesinde de “eşref-i mahlûkat” olan İnsanoğlu, bu “lütuf”un gereği olarak, diğer türlerde olmayan bir sorumluluğun ve yükümlülüğün de sahibi. İnsan tür olarak dünyanın en vahşi yaratığı. Aynı zamanda diğer türler arasında “saf kötü” olabilen tek tür galiba.

Videodaki Kanguru’ya yumruk atan Avustralyalı, bu videodan sonra ölüm tehditleri almış, evinden çıkamıyormuş. Önce bu yumruk meselesi, sonrasında da ölüm tehditleri yüzünden gündem oldu. İşi ölüm tehdidine vardırmak da insanoğluna özgü bir aşırılık ve dünyanın her yerinde bu tür “aşırı”lardan mebzul miktarda mevcut; Kanguru’ya yumruk atmaktan, karikatür çizmeye kadar birçok başlıkta eylem sonrasında kendi türünden diğer insanlar tarafından ölüm tehdidi alıyor insanlar. Bu aşırılığı tasvip etmiyorum tabiî. Fakat mesele benim için bundan biraz daha fazlası…

Videoyu izleyince Kanguru’nun yüzündeki o şaşkınlık, o garipseme çok içime dokundu. Açıkçası utandım.

Şimdi hal bu iken, bu kanguruya yumruk olayına sadece “komik video” kategorisinde bakamıyorum maalesef. Videoda, Kanguru köpeği kafakola almış, boynunu kıstırmış, “insan” yetişmese köpeğin boynunu kıracak. İnsan geliyor, Kanguru’nun dikkatini dağıtıp, belki korkutup köpeği bırakmasını sağlıyor. Kanguru köpeği bırakınca insana yöneliyor, ne yapacağını pek kestiremiyoruz, belki saldıracaktı fakat bunu bilemiyoruz, saldırmayabilirdi de. Bundan sonrasında, yaşanması doğal olan insanın da topuklayıp kaçması, kanguru ile muhatap olmamasıydı. Fakat insan, bir boksör edasıyla gardını alıyor, yerinde zıplamasını yapıyor ve kanguruya yumruğu indiriyor. İşte o an Kanguru’nun yüzündeki ifade çok şey anlatıyor.

Birincisi, bu durumda iki hayvanın doğası gereği yaptığı bir mücadele var, orada üçüncü bir “hayvan”a ihtiyaç yok. Köpek evcil ve güçsüz, Kanguru psikopat ve güçlü, bu durumda gayri ihtiyari Kanguru’nun köpeği öldürmesini engellersiniz; ya da köpek sizin köpeğinizse mesela, Kanguru’yu gerekirse öldürmek pahasına köpeğinizi kurtarabilirsiniz. Fakat savaşın da bir hukuku vardır ve bu hukuk güçlü olanın güçlü olduğu için uyması gereken bir hukuktur, yani normal şartlarda işleyen hukuk gibi yaptırımı olan bir hukuk değildir. Savaşta çocuk öldüren, insanlara tecavüz eden biri zaten o ortamda bunu cezalandıracak bir otorite/hukuk olmadığı için bunu yapıyor. Eğer bunu yapmıyorsa, bu davranışın kaynağı ahlâk ve vicdanı olduğu için “yüce” bir davranıştır.

Bu olayda, yaptığını anlamlandırabilen yaratık insandır, Kanguru değil. Dolayısıyla bir köpeği öldürmemesi gerektiğini milyonlarca yıldır öğrenememiş bir Kanguru, bunu milyonlarca yıl da geçse yine öğrenemeyecektir. Burada yaptığını anlamlandırabilen bir yaratık olarak insan, kendini tatmin etmek için yaptığı davranışın nasıl bir “saf kötülük” olabileceğini idrak etmeli zira hayvanlardan farklı olarak insanlar bunu yapabiliyor.

Videodaki kavgada muhatap olan iki türden biri olan insan, bana kalırsa bir savaş suçu işliyor. Sonuçta Kangurular toplanıp bu adama bir ceza veremiyorlar, öyle bir yaptırımları yok, dolayısıyla buradaki türlerden biri olan insan, güçlü olduğu için bu hukuka uymak zorunda, uymadığında işte o savaş suçunu işlemiş oluyor. Köpeği kurtardıktan sonra maksadı hasıl olduğu için Kanguru ile ayrıca bir kavgaya girmesi gerekmiyor.

Şu naifliği yapmıyorum, Kanguru’ya oturup anlatsaydı köpeği öldürmemesi gerektiğini güzelce izah etseydi demiyorum, Kanguru insana saldırmış olsaydı, insan Kanguru’yu öldürse dahi kimse çıkıp insana Kanguru’yu neden öldürdün demezdi. Fakat burada başka bir durum var, yaptığını idrak edemeyecek bir yaratıkla yaptığını idrak edebildiği için ondan üstün olduğunu düşünen bir başka yaratık arasında, orantısız bir muhataplık söz konusu.

Sonuç olarak, insan bu dünyanın en vahşi ve en cani türü. Ben tarih boyunca hiçbir hayvanın bir düğmeyle yüzbinlerce hayvanı öldürdüğünü okumadım veya hiçbir hayvanın birkaç yıl içinde sistematik bir şekilde 100 milyon hayvanın öldürülmesini sağladığını görmedim. Bunların hepsini ve hatta daha fazlasını Hitler, Stalin ve ABD’li bir uçak pilotu İkinci Dünya Savaşı esnasında yaptı. Bu arada, şimdiye kadar milyonlarca insanın öldüğü savaşların hiçbiri (İkinci Dünya Savaşı dahil) hayvanlar tarafından çıkarılmadı, hayvanlar bu savaşlarda taraf olmadı, iştirak etmedi, hatta mağduru oldular.

Son tahlilde, bence insanların “hayvan” kelimesini hakaret olarak kullanması tam bir iki yüzlülük, eğer kelime bir hakaretse asıl hayvanlığı insanlar yapıyor. Bence bu videoyu izleyen Kangurular, kendi aralarında şöyle dese yeridir: Vay insan oğlu insan vay!

 

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,715TakipçilerTakip Et