Hanefi Avcı Şeffaflaşmalı!

Eskişehir eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, Devrimci Karargah örgütüyle bağlantılı Necdet Kılınç’la olan ilişkisinden dolayı yasadışı bir örgüte yardım ve yataklık  etmek iddiasıyla mahkeme kararıyla tutuklandı.Birçok kimseye göre Avcı,   yasadışı sol bir örgüte yardım ve yataklık yaptığından dolayı tutuklanmış değildir. Gülen cemaatinin   hayali devleti ve emniyeti ele geçirme planını ve girişimini yazdığı kitapla deşifre ettiği için Avcı’nın tutuklandığına dair bir algı kamuoyunda oluşturulmaya çalışılmaktadır.  Başka bir ifade ile Avcı’yı tutuklatan gücün mahkemeler değil, cemaat olduğu iddia edilmektedir.

Avcı’yla ilgili şimdiye kadar  birçok yeni bilgi ortaya çıktı ve kamuoyu bu şahsı daha yakından tanıma fırsatı buldu. Yazdığı kitab, değişik kesimler tarafından savunuldu veya eleştirildi. Ancak bu süreçte herkesin kendisine uygun bir Hanefi Avcı yarattığı ve kendi kurgusu olan Hanefi Avcı’yı savunduğu yada  kötülediği görülmektedir. Kurgulanan farklı Avcı profilleri, Hanefi Avcı’yı  ve yazdığı kitabı sağlıklı ve sahici manada anlamamızı ve  tartışmamızı zorlaştırmaktadır. Farklı kurgular üzerinden Hanefi Avcı’nın  bir fenomen olarak kamuoyunda tartışılmasını sağlamak yeni bir strateji olarak  gündeme getirilmek istenmektedir.

Hanefi Avcı tartışmasının sağlıklı bir şekilde yapılması için belirli bazı önceliklerin esas alınması gerekmektedir. Avcı’nın öğretmen bir kadınla olan ilişkisi, onu  küçük düşürmek ve itibarsızlaştırmak  için kullanılmamalıdır. Sadece sözü edilen bayanın Avcı’nın Necdet Kılınç’la olan ilişkisinde nereye oturduğu açığa kavuşturulmalıdır.
Avcı’nın  daha önce işkence ettiği  bazı kişilerle daha sonraları geliştirdiği dostluklar ve ilişkilerin gerçek boyutları ortaya konmalıdır.Burada açık bir şekilde şu sorunun sorulması gerekmektedir: İşkenceci ve kurban  nasıl bir araya gelmektedirler? İnsani düzeyde  neyi paylaşmaktadırlar?  İşkence travmasını nasıl aşıp dost olmaktadırlar?

İnsanların dostlarını koruyup kollaması  doğaldır. Hanefi Avcı’nın kirli ve şaibeli ilişkiler geliştirdikleri söylenen bazı meslektaşlarını  korumak istediği açıktır. Eski bir Emniyetçi olarak Avcı,  niçin  şaibeli ve şüpheli olan arkadaşları hakkında kefilim diyebilmekte ve onlarla ilgili bir nevi suç işleme imtiyazı tanınması anlamına gelebilecek taleplerde bulunabilmektedir?

Her insanın üzerine titremesi gereken en temel insan hakkı, yaşam hakkıdır. Canımızı, malımızı ve özgürlüğümüzü korumakla görevli bir Emniyet görevlisinin  herkesten daha  fazla insan hayatına saygının en kutsal değer olduğunun farkında olması  ve onu savunması gerekmektedir. Ancak Avcı, Hrant Dink suikasti ve faili meçhuller konusunda ortaya koyduğu yaklaşımla, insan yaşamı konusunda  derin bir hassasiyet göstermemektedir. Dink suikastini birkaç kendini bilmezin işi diyerek işlenen  vahşi cinayeti sıradanlaştırmakla Avcı ne yapmak istemiştir?

Avcı,  Ergenekon davasını küçümseyen ve önemsizleştiren bir tutum ve söylem içindedir. Asrın davası olarak nitelenen Ergenekon davasını F tipi bir komploya indirgeyen Hanefi Avcı, bu davanın Türkiye’nin kendisine giydirilmeye çalışılan  bürokratik azınlığın tahakkümünden kurtulmasıyla çok yakından ilişkili olduğu gerçeğini karartmaktadır. Avcı, Ergenekon davasını komploya indirgeyerek neyi karartmaya çalışmaktadır?

Ülkemizde birçok dini cemaat bulunmaktadır. Gülen cemaati, hem ülkemizde hem dünyada eğitim, sağlık, medya ve hayır işleri alanlarda faaliyet gösteren  küresel ölçekte sivil  bir dindarlar hareketidir. Ancak Avcı, Gülen hareketini devleti, polisi ve orduyu ele geçiren yada ele geçirmeye çalışan  bir tehlike olarak sunmaktadır. Avcı, bu iddiasını  doyurucu ve sağlam verilere dayandırmamaktadır. Ancak  zihinlerimizde ustalıklı bir şekilde soru ve şüpheleri arttırarak olgusal düzeyde  cemaatin görmediğimiz bir boyutunu anlamamıza yardım etmek yerine algılarda cemaati mahkum, suçlu ve tehlikeli göstermek istemektedir.Cemaat adı altında    hayal ve gerçek karışımından oluşan bir tehlike icat etmek ve  bu yaratılan hayaleti   arkadaki esas güç olarak   sunmak, psikolojik harp açısından etkili ve  akıllı bir yol gözükmektedir.Avcı, cemaati hedefliyor görüntüsünün arkasında aslında neyi gerçekleştirmek istemektedir?

Efsane, kahraman, komplocu, dürüst, romantik, insancıl, aşık ve cesur gibi birçok zıt nitelemeyle  anılan Avcı’nın gerçekte bu sıfatlardan hangilerini hak ettiği, hangilerini hak etmediği  belirsizliğini korumaktadır.Kitabın yayınlanmasından sonra Avcı hakkında yapılan tartışmalar ortaya şu gerçeği çıkarmış bulunmaktadır: Hanefi Avcı’nın  yaşamı, geçmişi ve misyonu sanıldığı gibi aydınlık ve şeffaf değildir.Avcı’nın sadece  kendisi muamma değildir. Aynı zamanda yazdığı kitapla ilgili  ileri sürülen görüşlerinde haddi hesabı yoktur. Kitabın en önemli bölümlerinin  Avcı tarafından  yazılmadığı  bile  iddia edilmektedir.Avcı ve kitabı şeffaf  değildir. Kitabı dahil  toplumu ilgilendiren tarafıyla Hanefi Avcı,  kendini şeffaf bir şekilde ortaya koymalıdır.Hanefi Avcı, ortaya koyduğu iddialarının ciddiye alınmasını istiyorsa ve   bir katkı yapmak istiyorsa  bunu yapmalıdır.Hanefi Avcı’yı konuşmak yerine Haneffşi Avcı’dan şeffaflaşması talep edilmelidir.

05.10.2010
 

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et