Roboski’de insanlar bombalandı mı?

Soğuk günler yaşıyoruz. Bundan iki yıl önce gene yeni bir yıla girmek üzere iken çok uzak dağ başlarında otuz dört insanın öldürülmesi haberiyle sarsıldık. İnsanlığımız buz gibi dondu.

Eşek sırtlarında veya traktörlerle bombalar sonucu öldürülen insanların parçalanmış bedenlerinin taşındığı o utanç verici sahnelere şahit olduk. İnsanlık adına utandık.

Roboski’de otuz dört kaçakçının savaş uçakları tarafından bombalandığı yazıldı. Uzun bir süre kaçakçılık tartışması üzerinden Roboski katliamının meşruiyeti gösterilmeye çalışıldı ve katliamın sıradanlaştırılması için çok çaba sarf edildi.

Roboski katliamı karşısında alınacak tutum, aslında bir insanlık testidir. İnsan, özgürlük, hukuk, çoğulculuk, onur, barış ve adalet karşısında duruşumuzun ne olduğunu anlamak istiyorsak Roboski’yi nasıl anladığımıza bakmamız lazımdır. Roboski’de kaçakçılar ve köylüler öldürülmedi. Roboski’de insanlar katledildi.

Fıtrat Dini, bir insanı öldürmenin bütün insanlığı öldürmek olduğunu söyler. Ancak biz Roboski’de otuz dört defa insanlığın öldürüldüğünü kavrayamadık.

İnsana dokunulmayacağı veya öldürülmeyeceği düşüncesi, bu coğrafyaya çok yabancıdır. Hatta insana kıymaktan başka hiçbir özelliği olmayan kişilerin, kolaylıkla onore edildiği, şükranların sunulduğu sahte kahramanlar düzeyine çıkartıldığı bir coğrafyada yaşamaktayız.

Bu coğrafyada en iyi yapılan şey kanlı ve karanlık iktidar mücadeleleridir. İktidar içi insan öldürmenin kurumsallaştığı bir yerdir burası. Buranın tarihi kanlı bir tarihtir. Buranın öğrendiği en önemli şey öldürmektir ve ölmektir. Öldürmeyeceksin! İlkesi hiçbir zaman buranın hakim paradigması olmamıştır. Ölmenin ve öldürmenin yüceltildiği bir coğrafyada, ölümler, cinayetler, katliamlar, soykırımlar, barbarlıklar ve vahşetler çok kolaylıkla sıradanlaşmakta ve normalleşebilmektedir.

Öldürmenin, vahşetin ve katliamın hiçbir şekilde cezalandırılmadığı, öldürmenin öldürenin yanına kar kaldığı bir coğrafyadayız. Bütün katliam failleri gibi Roboski katliamının faillerini de hiçbir zaman bilmeyeceğiz, adalet karşısında hesap verdiklerini görmeyeceğiz. Yapay kurulan komisyonlar ve yargılamalardan hiç bir şey çıkmayacağı çok açıktı. Adalet olmadığı için Ortadoğu’nun her tarafında insanlar öldürülmeye devam ediliyor. İnsan katletmek, bu bölgede her gün uygulanan en yağın ritüeldir. İnsanı sahte putlara kurban vermek barbarlığından insanlık hala vazgeçmiş değildir. B coğrafyada öldürmeyeceksin! Emri sahici anlamda içselleştirilmediği sürece Roboski’de, Suriye’de, Irak’ta, Lübnan’da uçaklar bombalarıyla ölüm kusmaya devam edeceklerdir. Ölüm kusan hiçbir bombayı hiçbir zaman adil olarak yargılamak mümkün olmayacaktır. Bombalar, sadece insan bedenlerine değil, aynı zamanda insana dair her şeye ölüm kusmaktadırlar. 

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et