Seçim, Seviye ve Sonuç

12 Haziran’a sayılı günlerin kaldığı bugünlerde etraf kirden ve karanlıktan geçilmiyor. Suçlamaların, dedikoduların ve hakaretlerin ardı arkası kesilmiyor.
Daha önceki seçimlere laiklik, ilericilik-gericilik gibi klişe konular damgasını vuruyordu. Bu seçimde laikliği tartışmıyoruz. Ancak laiklik yerine kasetleri konuşuyoruz, seyrediyoruz ve tartışıyoruz. Bu seçim her şeyden önce bir kaset seçimidir. Kasetlerin seçimin ana malzemesi olduğu bir süreçten geçiyoruz.

Ortaya çıkan kasetler MHP’de tsunami etkisi yapmış gözükmektedir. Klişe söylemlerini bile ortaya çıkan kasetler yüzünden tekrar edemeyen bir MHP ile karşı karşıyayız.

Yeni CHP sözü veren Kılıçdaroğlu’nun ‘yeni CHP’sinin’ ne olduğunu hala anlamış değiliz. Aile sigortası ve herkese maaş vaatlerinden başka CHP’den doyurucu hiçbir şey duymuyoruz. Kılıçdaroğlu, duyduğu her şeyin üstüne atlayarak iktidar partisine saldırma şeklinde bir seçim stratejisi izlemektedir. Ancak gündeme getirdiği iddialar, bir iki saat bile geçmeden yalanlanmakta ve insanlar büyük hayal kırıklığına uğramaktadırlar.

Aslında Kılıçdaroğlu ve CHP, tarihi bir fırsatı heba etmektedirler. Yeni CHP’nin ne olduğunu ortaya koymak için bu seçim süreci onlar için altın bir fırsattı. Ancak Kılıçdaroğlu, partiyi yenileştirmek konusunda değil, ucuz polemiklerle zaman ve enerji harcama konusundaki yeteneğini ortaya koymaktadır. Karşımıza bu süreçte çok önemli bir gerçek çıkmaktadır: CHP’de genel başkanlar değişebilir, ancak genel başkanların CHP’yi yenileştirmeye ve değiştirmeye gücü yetmemektedir. CHP, çok kolaylıkla yeni genel başkanını eskitebilmektedir.

MHP, ortaya çıkan kasetler konusunda çok aciz bir görüntü vermektedir. Sahte araba fotoğraflarıyla MHP’nin takip edildiği izlenimi verilmeye çalışılmaktadır. MHP’nin, ortaya çıkan kasetler karşısında iflah olmaz bir paranoyaya tutulduğu anlaşılmaktadır. Okyanus ötesi ve iktidar partisi tarafından MHP’ye komplo kurulduğu şeklindeki komplo teorisiyle toplum, MHP’nin masumiyetine ve kutsiyetine ikna edilmeye çalışılmaktadır.

Yayınlanan kasetler, MHP’nin fizik ve kimyasını bozmuş gözükmektedir. MHP, bütün dünyanın kendisine karşı bir düşman cephe oluşturduğuna hem kendisi inanmış gözükmekte, hem de herkesi bu vehme inandırmaya çalışmaktadır. Bu sağlıksız ruh hali, MHP’ye yanlış üstüne yanlış yaptırmaktadır. MHP, Hocaefendi’yi bütün olanların sorumlusu olarak ilan ederek milyonlarca takipçisi olan sivil toplumsal bir hareketi kendisine düşman olarak konumlandırmıştır. MHP, bu seçimde Ak Parti’yle değil, toplumla çatışmaktadır.

Ak Parti, CHP ve MHP’nin politikasızlıklarından ziyade acizlikleri üzerine seçim kampanyasını bina etmiş gözükmektedir. MHP ve CHP’nin acizlikleri, aslında Ak Parti için bir avantaj değil dezavantajdır. Ak Parti, bu seçimde MHP ve CHP’yi ciddi siyasi rakipler olarak konumlandırmakla gerçekte stratejik bir hata yapmaktadır. MHP ve CHP ile polemiklere giren Ak Parti, bu seçimde gerçek rakibinin yine kendisi olduğunu unutmuştur. Ak Parti’nin kendisiyle yarışması yerine MHP ve CHP ile yarışmaya kalkması, kendisi açısından büyük bir kayıptır. Muhalefetin bu seçimdeki en büyük başarısı, kendilerini Ak Parti’ye siyasi rakip olarak konumlandırmayı sağlamış olmalarıdır.

Sonucu belli olan bir seçim sürecinden geçmekteyiz. 12 Haziran akşamında ortaya çıkacak sonucu şimdiden herkesin ilan etmiş olması, seçim kampanyalarının derinlikli ve ciddi bir şekilde yapılmasını önlemiştir. Bu seçimde hukuk, adalet ve barışın ülkede nasıl sağlanacağına dair hiçbir ciddi proje duymuyoruz. Siyasi partiler, vaat ettikleri yeni anayasanın muhtevası konusunda bile bize hiçbir şey söylememektedirler. Siyasi partiler,  seçim kampanyalarında seviyesizliği derinleştirmek için adeta birbirleriyle yarışmaktadırlar. Seviyesizliği derinleştirme üzerinden bir seçim sonucu elde etmeye çalışmak, hepimiz için büyük bir talihsizliktir, çünkü biz daha iyiyi hak ediyoruz.Bütün Türkiye, bu seçim süresince demokrasinin, hukukun, barışın ve özgürlüğü derinleştirecek seviyeli bir seçim yarışının yapılmasını umdu. Ancak ortaya derin bir hüsran tablosundan başka bir şey çıkmadı.

20.05.2011

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et