Neden ders almıyorlar?

Halkın darbecilere olan cevabı; %45 gibi bir oran.. Bu  harikulade  bir cevap.. Cemaatin fonksiyonu koca bir sıfırmış.. CHP’ye gönderilen dualar da fos çıktı.. CHP iktidar olsun diye kim bilir kaç 10 adet Ayet’el Kürsi’ler okundu, üflendi. İslam dini hiç bu kadar küçük düşürülmemişti. Din hiç bu kadar hafife alınmamıştı. En yakınlarını dinletip sonra bunu kerametmiş gibi lütfedip tuhaf algı oyunları oynayan Fethullah Gülen efsanesi artık çökmüştür. Yıllardır bir efsaneye dönüştürülmüştü. Yanılmaz, her şeyi kudreti yeten, kutsal bir şahsiyetmiş gibi algılanıyordu. Öyle ki Allah’ın onun dualarını geri çevirmeyeceği ve bedduasının ise hemen tutacağına inanılıyordu.
 
Evet, o dilerse yıllardır halkın inanç değerlerini aşağılayan, İstiklal Mahkemeleri’nde binlerce insanı astıran, Dersim’de çoluk çocuk, genç yaşlı demeden mağaralarda zehirlettiren, Camileri ahıra çeviren, Allah diyeni bile 3 ay hapse attıran, Hacca gitmeyi yasaklayan, ezanı Türkçe okutturan yetmedi Allah’ın emrettiği başörtüsünün yasaklanmasına neden olan CHP’yi bile iktidar yaptırabilirdi. Ama olmadı… İşin sırrı dualarda değildi elbette.  O bir kandırmacaydı. Dini hafife almaktı. Asıl güvendikleri; dinlemelerden elde ettikleri kayıtlar, sızdırdıkları ve servis ettikleri bilgiler, gazete manşetleri ve TV stüdyolarıydı. Buna o kadar çok güvenmişlerdi ki hükümetin gideceğinden o kadar çok emindiler ki bu koroya sözüm ona bazı yazarlar da eşlik ettiler. Bakmayın şimdi çark ettiklerine…Çok net, keskin mesajlar veriyorlardı. Bu süreçte benim gördüğüm şu; Paralel yapı bir bütün halinde İsrail’e, Başbakan ise “tek başına” halkına güvendi.. Sonuç ortada; samimiyetin, ihlâsın, kararlılığın, çalışkanlığın, demokrasinin ve özgürlüklerin önüne geçemediler.
 
CHP’nin derdi iktidar olmak değil;
 
Seçimlerden çıkarılması gereken o kadar çok ders var ki;  Türkiye’de yaşayan insanlar 19.yüzyıl ideolojileriyle siyaset yapan marjinal partilere artık oy vermeyeceklerini bir kez daha ilan etmiş oldular. Peki, gerekli dersi aldılar mı? Ne gezer. Her seçim döneminde olduğu gibi yine o bilindik pişkinlikle, en ufak bir mahcubiyet duygusu bile duymadan kaldıkları yerden halka meydan okumaya devam ettiler. Her defasında sorarım, CHP neden gerekli dersi almıyor diye. Eğer bir partinin iktidar olma gibi bir iddiası varsa hemen her seçim sonunda uğradığı hezimetten sonra “ben nerede yanlış yapıyorum” diye sorması gerekmez mi? Hatalarından ders çıkartıp halkın talepleri doğrultusunda yeni bir siyasi revizyona gitmesi gerekmez mi? Normalde iktidar olma iddiası taşıyan bir partiden beklenen budur. Görülen o ki;  CHP’nin iktidar olma gibi bir kaygısı yok. Eğer öyleyse bu partinin misyonu nedir? Ne yapmak istiyor? Belli ki CHP zaten benim zihniyetim iktidarda, örneğin eğitim benim siyasi anlayışım doğrultusunda işlev görüyor ve benim tabanıma yönelik nesil yetiştiriyor diye düşünüyor olmalı. Öyle ya CHP iktidar olduğunda eğitim kurumları çok farklı bir anlayışta mı işlev görecek! İşte CHP’deki özgüven budur. Oysa kendilerini kandırıyorlar. Halk, CHP’nin politikalarını da, zihniyetini de kendine yabancı görmektedir. Bu bakımdan CHP’nin asıl görevi iktidar olmak değil Kemalist ideolojiyi gidebildiği yere kadar taşımak ve her fırsatta darbeci kesimlerle ittifak yapmaktır.
 
Hepsini toplasan bir Mahmut Dede yapmaz!
 
Cumhuriyet tarihinin en büyük halk ayaklanması olarak gösterilen, anlı-şanlı yazarlar tarafından hakkında kahramanlık dizeleri döktürülen Gezicilerin de bir fiyasko olduğu ortaya çıktı. Yüzde 1’i bile bulmayan oy oranlarıyla kuru kalabalıklar olduğu ve asıl amaçlarının darbe zemini oluşturmak olduğu da görülmüş oldu. Halk gerçekten muhteşem bir jüri… Bakmayın siz Pelin Batu, Şirin Payzın, Ayşe Arman ve daha nice sözde ilerlemecilerin halk için kurduğu cümlelere.Hepsini toplasanız bir Mahmut Dede yapmaz..Ne diyordu Mahmut Dede; Bu herkese nasip olmaz, Fatih gemileri karadan yürütmüştü, Erdoğan da denizin altından tren geçirdi İşte aşağıladığınız insanlar meseleye böyle bakıyor.Buna rağmen hala seçimlerde şaibe var yaygarası kopartılmak isteniyor. Gezici birlikleri de hazırda bekliyor… Yeni bir savaş başlatmak niyetindeler. Çünkü halktan nefret ediyorlar. Bu halkın gün yüzü görmesi, zenginleşmesi, özgür ve saygın birer vatandaş olarak makbul görmeleri onların uykularını kaçırıyor. Florya’da, Çamlıca’da kadehi bilmem kaç lira içki yudumlamak varken bu mekânların halka açılmasını kabullenemiyorlar. Marmaray seçkinlere ait bir ulaşım olmalı örneğin.. En iyi evlerde onlar oturmalı, en iyi otomobillere onlar binmeli, en iyi okullarda onlar okumalı,uçaklar Ayşe Armanlar için uçmalı..
 
Ama AK Parti gelip tüm konforlarını bozdu. Fakir fukara ev sahibi oldu, uçaklarda seyahat etmeye başladılar, arabası olmayan yok gibi… Hemen tüm imkânlardan faydalanmaya başlayan insanlar kendilerini bu ülkenin saygın yurttaşları olarak görmeye başladılar. Dahası şehit haberleri almayan annelerin yüzleri gülmeye başladı.Çocuklar okullarda kendilerini asker gibi görme psikolojisinden kurtuldular vs vs. Bunu Tayyip Erdoğan başardı..Bunu sözde aydınlar görmeyebilir  ama 90 yaşındaki kör Mahmut Dede görüyor..Başbakanın bu ülkenin insanıyla kurduğu bağ işte böyle bir şey. Bu bağı kopartmanın savaşıdır bu. 

Bu Yazıyı Paylaşın

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et