Kuran Yakmak İsteyen Rahibe Açık Mektup

Sayın Terry Johns,

Günlerdir  medyada ismin  geçiyor. Herkes senin yapmayı planladığın eylemle ilgili görüşünü daha doğrusu endişesini ifade ediyor. Başkan Obama bile   yapmayı planladığın eylemden dolayı kaygılarını ifade etti ve seni eylemden vazgeçmeye çağırdı.

Bunca insanı  endişe ve tedirginliğe sevk eden niyetin neydi? İnsanlığın son ilahi metni olan Kuran-ı Kerim’i yakmayı planladığın yazılıp konuşulmaktadır. Müslümanlara duyduğun nefret yüzünden onların kutsal saydığı ilahi metni  yakmaya  niyetlendiğin anlaşılmaktadır. Sana bu mektubumda  seni eyleminden vazgeçmeye çağırmayacağım.Senin önüne bir soru koymaya çalışacağım.

Ben bir teologum, sen ise bir din adamısın. Yani ikimizde dinin insan hayatı için su ve hayat kadar önemli olduğunu bilen insanlarız. Dinin insan için önemini bildiğimizden dolayı sen hayatını bir din adamı olarak geçiriyor, ben ise din olgusunu sürekli olarak derinliğine anlamaya çalışıyorum. İnsanlara   dinin bir ihtiyaç olduğunu, onun insan hayatına  yapıcı ve yaratıcı katkılar sunan  bir tecrübe olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.  Doğal haline bırakıldığında su ve  hava  kadar hayatımızda doğal bir yere kavuşacak olan dini hayatı zehirleyecek, dini tecrübemizde hava kirliliği yaratacak  tavır, tutum ve davranışlardan sakınmaları gerektiğini insanlara söylüyoruz. Bu noktada şunu sormak istiyorum: Kuran’ı yakmanın,  dini, milyonlarca insanın hayatında  su ve hava konumundan çıkarıp bir ölümcül zehire ve bombaya dönüştürmekten başka bir işe yaracağının farkında değil misin? Yapacağını planladığın bu yakma eylemi etrafında yapılan tartışmalar ve verilen tepkiler bile,  milyonlarca insanın hayatında  yıkıcı ve olumsuz  etkiler ve algılar oluştuğunu  göstermektedir. Yapılmayan bir eylem, yapılmış kadar  yıkıcı bir etki meydana getirdi. Bu bağlamda kendini başarılı ve mutlu sayabilirsin.

Yapay müdahalelerle kirletilmedikleri sürece dinler, su ve hava kadar insan hayatında önemli ve değerli bir yere sahiptirler. Yapay  müdahaleler, dini   kitlesel imha silahlarından daha yıkıcı hale getirebilmektedir. Yapmayı planladığın Kuran’ı yakma eylemi,  sadece Müslümanların değil, bütün insanlığın dini hayatına yapılan yapay, tehlikeli ve yıkıcı bir müdahaledir. Oysa dinler, kendilerine müdahale edilmesini değil,  insanlardan mesajlarını ve muhtevalarını anlamasını isterler.Özellikle yakmak istediğin Kuran, ısrarla düşünen ve akl eden, anlayış ve kavrayış sahibi insanları    muhtevasındaki ilahi mesajı  derinliğine anlamaya davet etmektedir. İnsanlığın önemli dini metinlerinden birini,  yakma yerine  anlamayı ve kavramayı hiç denedin mi? Kuranı yakmakla   Müslümanlara hiçbir meydan okumada bulunmuyorsun. Eğer   insanlığın önüne meydan okuyucu nitelikte bir  duruş ortaya koymak istiyorsan, bir Hıristiyan din adamı olarak bir başka dinin  kitabını  anlamak için  girişeceğin derin kavrayış ve anlayış tecrübeni   önümüze koy. Hepimize örnek ol, bir esin kaynağı ol! Yakmak yerine anlamaya ve kavramaya cesaretin var mı?Sansasyonelliğin ve  medyatikliğin şehvetine düşmeden,  anlayış ve kavrayışın derin dehlizlerinde tek başına  ilerleyen örnek bir gezgin olabilir misin?

Medyadan okuduğum kadarıyla fanatizmden nefret ediyorsun. Müslümanları fanatik, Kuranı’da fanatizmin el kitabı olarak  görüyorsun. Kuran’ı yakmakla,   sana göre fanatizmi temsil eden bir dini protesto ettiğini bütün dünyaya  göstermek istiyorsun. Ama burada seni  büyük bir yanılgı içinde görüyorum.  Fanatizmden nefret ettiğini söyleyen sen, o nefret ettiğini söylediğin fanatizme karşı  çok aciz gözüküyorsun. Sözde İslami fanatizmden nefret etmek adına sadece  kendi fanatizmini  ortaya koyuyorsun. Kuran yakma, fanatizmi protesto değil, fanatizmin basit bir taklididir. Fanatizme başka bir tür fanatizmle cevap vermek  bir dindarın vereceği bir tepki midir yoksa  bir kesin inançlı mutaassıbın  acizliği midir? O yakmayı düşündüğün kitap,   fanatizme başka bir fanatizm türüyle cevap verilmesini yasaklamaktadır. Dini değerlerimize kötü söz edenlere,  aynı şekilde karşılık verilmesini yasaklamaktadır. Çünkü Kuran, insanlığın kendisini  merhamet ve hidayet kaynağı olarak  anlamasını istemektedir. O, insanlığın hayatında su ve hava kadar doğal olmayı istemektedir.

Kuran’ı yakmakla o nefret ettiğin Müslümanların önüne hiçbir meydan okuma koymayacaksın. Sadece  onlara ve kitaplarına duyduğun nefreti aciz bir şekilde ortaya koymuş olacaksın. Bu nefret eylemiyle,  bir müddet gündemde kalabilir,  başkalarının  duygu ve düşünce dünyalarını yarattığın bu nefret eylemiyle zehirleyebilirsin. Ortaya bir fanatizm örneği koymak yerine  fanatizm ve şiddet karşıtı,  anlayış ve kavrayış sahibi, kalbi mühürlenmemiş sahici anlamda bir insani duyarlılık ortaya koyabilir misin?  Küresel fanatizmin   global ölçekte etkileri olabilecek olan Kuran yakma eyleminin dışında   ne önermektesin? Ben bir Müslüman teolog olarak, insan onuru ve özgürlüğüyle bağdaşmayan her türlü  ayırımcılığa, fanatizme  ve şiddete karşı  tolerans, çoğulculuk ve barışı destekleyen küresel bir cihadın  yani  her insanın  bütün gücüyle  çalıştığı bir küresel insani seferberlik öneriyorum. Kuran’ı yakmanın dışında  dünyanın  daha barışçıl, daha adil ve daha özgür bir yer haline gelmesi için   ne öneriyorsun? Yoksa senin kutsal savaşın sadece  Kuran’ı yakmaktan mı ibaret?Ben İncil dahil hiçbir kitabın yakılmaması ve yasaklanmaması gerektiğini düşünüyorum. Hiçbir kitabı yakmama  olgunluğu gösterebilecek misin yoksa Kuran’ı yakmak suretiyle dini gelişiminin çocuksu seviyede kaldığını mı  göstereceksin?Tercihinin birinci seçenekten yana olmasını  umuyor, şiddet yerine barıştan, nefret yerine sevgiden, korku yerine umuttan yana olan doğru insanlar olmayı Allah’tan diliyorum.

11.09.2010
 

 

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et