Haydi Bismillah…

Değerli dostlar, sevgili okurlar,

Herkese gönülden bir “merhaba” diyerek girelim söze. Yeni Yüzyıl gazetesi yeni bir kimlikle yeniden yayın hayatına dönüyor, haydi hayırlısı.

Yeni bir gazete denince, aklıma hemen bir zamanlar, Tercüman gazetesinin başlığının altında görüp ezberlediğim, daha sonraları aslında ilkin New York Times’ın kullandığını öğrendiğim o anlamlı söz geldi: Her sabah dünya yeniden kurulur; Her sabah taze bir başlangıçtır.

Evet, aslında her sabah dünya yeniden kuruluyor; her yeni günle birlikte her şeye taze bir başlangıç yapıyoruz; acılarıyla, kederleriyle, sevinçleriyle, umutlarıyla…

Esasen bu güzel söz, anlam olarak “O her an yaratma halindedir” diyen Kur’ani düsturla da örtüşüyor. Her sabah dünya yeniden yaratılıyor; sahne yeniden kuruluyor, ve bizler çıkıp rolümüzü oynuyoruz, ta ki dünyada bize verilmiş ömür bitinceye, ölüm meleği kapımızı çalıncaya kadar…

Uzunca bir süredir aslında çeşitli ortamlarda yazan birisiyim. Sadece mesleğimizin gereği yazdığımız makaleleri kastetmiyorum; güncel ekonomik ve siyasi gelişmeler konusunda çeşitli gazeteler, dergiler ve internet ortamlarında da epey yazı yazdık, yorumlar yaptık. Ama dostlar yeniden çıkacak Yeni Yüzyıl gazetesinde benim de yazmamı arzu ettiklerini söylediklerinde doğrusu heyecanlandım.

Bir günlük gazetede düzenli aralıklarla yazı yazmak benim için yeni bir deneyim olacak.

Başlıkta da dediğim gibi, “Haydi Bismillah.” Sadece Ak Parti’nin –gayet isabetli olarak benimsediği-seçim sloganı olmanın ötesinde, bu sözün bizim kültürümüzde derin bir yeri var: her yeni şeye başlarken “Haydi Bismillah” deriz biz; işlerimizi “Hayırla başlayıp hayırla bitirmek” isteriz, bunun için dua ederiz. Kısmet olursa, bu köşede haftada bir ağırlı olarak ekonomi yazılarıyla karşınızda olacağım; hayrolsun, hayırlara vesile olsun inşallah.

Seçimlerden Çıkan Sonuç

Bugünlerde gündemin en önemli konusu, malûm, seçimler konusu. 1 Kasım’da 7 Haziran seçimlerine kıyasla Ak Partioylarını yaklaşık dokuz puan artırıp, toplam oyların yarısını alırken, MHP ve HDP ciddi oy kaybına uğradılar, CHP ise bir önceki seçimde aldığı oyları korumayı başardı. Sonuçların ülkemiz, milletimiz, ve geniş anlamda bölgemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Davutoğlu ve ekibini seçim başarılarından dolayı kutluyorum.

Ak Parti 7 Haziran seçim sonuçlarından çıkan mesajı iyi okumuş görünüyor; kaybettiği oyları geri kazanmayı bildi. Bu sonuçlarda birçok faktörün rolü var kuşkusuz. Ama bana göre en önemlileri milletin istikrar istemesi; hortlayan terör belası dâhil son 5 ayda yaşanan acı tecrübeleri bir daha yaşamak istememesi; koalisyon arayışlarıyla kaybedecek zamanımızın olmadığı kanaatine varması; yenilenen aday listeleri ve gerilimi azaltan daha sakin ve yapıcı bir söylemin kullanılmasıdır.

Yeni Türkiye’nin kurulması yolunda yeni hükümeti ağır bir görev bekliyor. Son yıllarda patinaj yapmaya başlamış olan ekonomiyi yeniden hızlı bir büyüme patikasına sokmak, bunun için gereken makro ve mikro reformları yapmak, hukuk devletinin tesisi, özgürlüklerin önünün açılması, çözüm süreci, AB entegrasyon süreci ve devlet içindeki hukuk dışı yapılarla hukuk içinde kalarak mücadele.

Kurulduğu yıllardaki gibi değişimci, reformcu, özgürlükçü, barışçı ve kucaklayıcı bir kimlikle yeniden icraata başlayacak bir hükümet Türkiye’nin geleceği ve selameti açısından son derece önemlidir; Davutoğlu’nun seçim sonrası verdiği barışçı mesaj ümitlerimizi artırmaktadır, haydi Bismillah.

Yeni Yüzyıl, 09.11.2015

http://xn--yeniyzyl-b6a64c.com.tr/makale/haydi-bismillah-43

Bu Yazıyı Paylaşın

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et