“Hakkari elden gitti”

Sözcü gazetesi “Hakkari elden gitti” diye manşet atmış.

İki haftadır Hakkari’de PKK’lılarla askerler arasında bir çatışma sürüyor. Tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Ama ulusalcı basınımız “Hakkari elden gitti” diye manşet atarak terör örgütüne psikolojik destek vermekten çekinmiyor. Daha olayların sonucu belli olmadan PKK’nın zaferini ilan ediyorlar. Adeta sevinç içindeler. “Bu olaylar hükümeti bitirir” diye yorum yapıyorlar. Daha harekâtın sonucu belli olmadan ana muhalefet Meclis’i toplantıya çağırıyor.

 

Adeta askerin teröristle mücadelede başarısız olmasını bekliyorlar. Başarısızlığın sebebini de şimdiden ilan ettiler: darbecilikten generallerin tutuklanması… Çoktandır her terörist saldırıdan sonra bu konuyu işliyorlar.

 

“Hakkari elden gitti” diyen şimdi siyaset yapmaya çalışan bir emekli generalimiz. Osman Pamukoğlu Paşamız, “Bu iki üç aylık asker çocuklarıyla olmaz. Özel eğitimli askerlerle terör 365 günde bitirilir. Hayalet ve şeytan adamlarla yapmalıyız bunu. 20 bin genç çocukla bu iş yapılır. Dağların ve ormanların olduğu bölgede kışla seçeceğiz. Onlara her şeyi öğreteceğiz. Genç generaller vereceğiz” diyor (Süzcü, 09.08.2012).

 

Sayın Pamukoğlu’na sorabilir miyiz acaba! Genelkurmay’da “Nasıl darbe yaparız” diye “Beyin fırtınası” estiren generallerimiz, vaktiyle neden söylediği birlikleri oluşturmadılar, neden karakolları güçlendirmediler, neden askeri terörle mücadeleye göre silahlandırmadılar?

 

“Hakkari elden gitti” diye bugünkü hükümeti suçlayanlar, birazda kendi geçmişlerine bakarak suçlu arasalar… 1960 sonrası iktidar mücadelesinde her türlü yöntemi kullanan Kemalist sol ve CHP, Kürtleri de siyasi mücadelede kullanmada hiç bir sakınca görmedi… PKK yöneticilerin ve Kürtçü politikacıların siyasi geçmişi incelendiğinde, muhtemelen CHP’ye veya Kemalist sol örgütlere gelinecektir. Bunların kendilerinin CHP’de veya Kemalist sol örgütlerde kayıtları yoksa, en yakın akrabalarının kayıtlarına rastlanacaktır.

PKK’lılar, “Devletin çözüme gelmemesi halinde devrimci halk savaşıyla kendi çözümlerini dayatmaktan” bahsediyorlar. Kürtler bu lafları 1980 öncesi kavgada Kemalist solculardan öğrendiler. Bu laflar Deniz’lerin, Ulaş’ların, Mahir’lerin lafları değil mi? PKK’lı kan dökücüler bu lafları, şimdi herkesi vatana ihanetle suçlayan solcu yoldaşlarından öğrendiler. PKK’yı 1978’de Lice’de kuruldu zannedenler yanılıyorlar; PKK çok daha önce Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi kantinlerinde o zamanki Kemalist devrim muhafızlarının himayesinde kuruldu.

Bugün herkesi bölücülükle suçlayanlar hafızalarını biraz zorlasınlar bakalım, bölücü terör örgütünün sivil temsilcilerini hangi parti Meclis’e soktu! Daha düne kadar “Türküm” diyeni “faşo” diye suçlayanlar, bugün başımıza Türk milliyetçisi kesildiler.

 

Osman Pamukoğlu, “Özellikle Hakkari ve Şırnak bölgesinde Olağanüstü Hal zamanı gelmiştir. Daha ne bekleniyor” diyor. Bu yöntem yeteri kadar başarısız olmadı mı? Bölge çok uzun bir süre OHAL ile askerlerin istediği şekilde yönetilmedi mi? Köyler ve mezralar boşaltıldı, yüz binlerce insan evlerinden yurtlarından sürüldü. Çok mu başarılı oldu? Cem Ersever’ler, Mahmut Yıldırım’lar çok mu iyi işler yaptılar? Faili meçhuller kimin işine yaradı?

 

Sayın Pamukoğlu, hükümeti suçlamanın değil özeleştiri yapmanın zamanı… Devlet oradaki insanı kazanmadıktan, oradaki insana gereken saygıyı göstermedikten sonra,  20 bin Rambo yetiştirseniz de olmaz.

 

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et