CHP-HDP yakınlaşması… Ama nasıl?

Geçen hafta CHP ve CHP içindeki Alevilerin durumlarına dair bir takım eleştiriler getirmiş ve sosyal demokrat çizgiye kayacak bir CHP’nin Türkiye ve de Ak Parti için de bir şans olacağının altını çizmiştim. Bu nedenle son günlerde CHP ve HDP üzerinden yürütülen tartışmalarda özellikle muhafazakâr çevrelerdeki bir yanlışa dikkat çekmek istiyorum.

Çözüm sürecini, bugün geldiği noktadan bağımsız olarak, Türkiye için çok önemli bulan birisi olarak CHP ile HDP’nin ve de Kürtlerin yakınlaşması –çekincelerime rağmen- sosyolojik olarak olumlu bir gelişmedir.

***

CHP, SHP’yi yuttuğu günden beri Kürt sorununda çözümsüzlüğün taraflarından birisi olarak siyaset yaptı ve bu siyasetin bedelini doğu ve güneydoğuda tamamen silinerek ödedi. Eğer bugün CHP bu yakınlaşmayı doğru temeller üzerine oturtursa –ki dileğim bu- hem bölgenin normalleşmesini hem de Kürt sorununun çözümünü kolaylaştırabilir.

Nasıl Ak Parti bugün bölgede Kürtlerden oy alan iki partiden biri ise bir üçüncüsü olarak CHP’nin bölgeye girmesi, Kürtlerin temsilini hem merkeze yayacak hem de CHP tabanınında Ak Parti gibi Kürt sorununun çözümüne daha aktif ve yapıcı bir rolle katılmasını sağlayacaktır.

Bu nedenle CHP-HDP yakınlaşmasını sadece iktidar düşmanlığı üzerinden eleştirip, bir kumpas hatta daha ileriye gidip hainlik olarak eleştirme hatasına düşülmemeli. Çünkü bu tür suçlamalar daha önceki AKP-HDP-İmralı yakınlaşmalarının da aynı kefeye konmasına yol açabilir ki bu normalleşmeye değil durumun daha da kötüleşmesine sebep olabilir. Bu tavır Ak Parti’nin kemikleşmiş tabanını tutacak bir yaklaşım olsa da Ak Parti’yi demokratikleştirici bir güç olarak gören ve bu yüzden destek veren çevrelerin partiden soğumasına da yol açabilir.

***

Siyasilerin rakiplerini zayıflatmak ve güç duruma düşürmek için bu tür bir dil kullanmaları normal kabul edilebilirse de siyaset üzerinde düşünen, yazan, çizen entelektüellerin de aynı yaklaşımlarda bulunmaları ve sadece Ak Parti’ye angaje olmaları çok da doğru bir yaklaşım değil.

Bugünlerde sürekli olarak Ak Parti’nin neler yapma(ma)sı gerektiğini yazıp çizerken; aynı titizliği CHP’den hatta MHP ve HDP’den esirgemek doğru olmaz. Entelektüel çevrelerin siyasetin doğrularını ortaya koymaya çalışmaları esastır.

***

Normalleşen bir Türkiye için kabul etsek de etmesek de CHP önemli bir figür ve bu figürün demokrasi içi bir güce evrilmesinde muhaliflerine de görev düşüyor.

CHP Kürtlerin ve de Alevilerin nomalleşmesinde kilit bir rol oynayabilir. Kürt sorununun normalleşmesi ve meşru siyaset içine çekilmesi ve yine özellikle Gezi’den beri sol-Marksist-Leninist örgütlerce silahlı terörün içine çekilmek istenen Alevilerin de daha özgür ve eşit hissedebilmelerini sağlayabilmek için CHP’yi cesaretlendirmek gerekiyor.

Böyle bir teşvik demokratik ve güçlü bir Türkiye yolunda Ak Parti’nin de daha cesur hareket etmesinin yolunu açacaktır.

Tabii bizim de CHP’nin temel konularda açık pozisyonunu deklare etmesini beklemek doğal hakkımız.

***

Not: LDT’nin Alevi açılımı raporu

Açılım sürecinin başından beri, Alevilerin sorunlarını temel hak ve özgürlükler çerçevesinde ele alan ve bu konuda kamuoyuna liberal çözüm yolları sunmaya çalışan Liberal Düşünce Topluluğu son olarak “Alevi Açılımında Çözüme Odaklanmak” adlı raporunu yayınladı. Rapor, Alevilerin genel olarak üzerinde uzlaşmaya vardığı talep alanlarında hangi somut adımların atılabileceğini ele alarak bunlara ilişkin öneriler sunuyor. Bu kısa ve öz raporun konuyla ilgilen tüm taraflara pratik çözüm yolları önerdiğini belirterek ilgilenenler için linkini ekliyorum:  http://www.liberal.org.tr/sayfa/rapor-alevi-aciliminda-cozume-odaklanmak,637.php

Karar, 06.04.2016

http://www.karar.com/yazarlar/senol-kaluc/chp-hdp-yakinlasmasi-ama-nasil-752

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et