Batman tenha değil

Hükümet “demokratikleşme”, “hukuk”, “değişim” diyor, ama onun göreve getirdiği pek çok bürokrat başka telden çalıyor.

Özellikle de kendisini gözden uzak hissettiği zaman.

Böyle zamanlarda, eski, Tek Parti Döneminden kalma ceberut bürokrat hortluyor ve kaldığı yerden tahakküme devam ediyor. Halkın hizmetçisi olmayı içine sindiremeyen ve “failimuhtar” günlerini özleyen bürokrat, vatandaşı tenhada yalnız yakaladığında affetmiyor. Hak, hukuk veya anayasal güvence tanımıyor.

***

Batman Valisi, öğrencileri üniversiteye hazırlamaya katkı amacıyla “Hedef 15” projesi başlatır. Öğretmenler de bu kapsamda hafta sonu çalışıp, emek harcarlar.

Ama paraları tamamen ödenmez. Bunun üzerine Özgür Eğitim Sen’e bağlı öğretmenler, Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yaparak, kalan paralarının ödenmesini isterler.

Eylemden hemen sonra paralar ödenir, ama Müdürlük bu eylemden dolayı bir grup öğretmen hakkında soruşturma açar.

Hakkında soruşturma açılan öğretmenler, basın açıklamasının suç olmadığını ifade ederek, neyle suçlandıklarının yazılı olarak bildirilmesini isterler. Sendika’nın Batman İl Başkanı Mustafa Sevinçer, 5 Ocak 2010’da, soruşturma gerekçesinin kendilerine tebliğ edilmesini ister. Ama bu yapılmaz. Kendilerine “bir nedenden dolayı” soruşturma açıldığı ve ifade vermeye gelmeleri söylenir.

İlginç olan, söz konusu eylemde bulunmayan sendika üyesi bazı öğretmenlere soruşturma açılırken, orada olduğunu açıkça belirten diğer bazılarının dışta tutulmasıdır.

İşte bu dışta tutulan öğretmenlerden Murat Kurhan, soruşturma komisyonuna başvurarak, kendisinin de söz konusu basın açıklaması yapanlar arasında olduğunu söyler; eylemdeki fotoğrafları gösterir ve ortada bir suç varsa, kendisi hakkında da soruşturma açılmasını ister. Talebi sözlü olarak reddedilince, 8 Ocak’ta bir dilekçeyle başvurup, soruşturma kapsamına alınmasını ister. Ancak İl Milli Eğitim Müdürü, cevabi yazıda, Kurhan’a “soruşturma kapsamına dahil edilmesinin mümkün olmadığını” belirtir.

***

Şimdi Özgür Eğitim Sen, Batman Cumhuriyet Savcılığına başvurarak, İl Milli Eğitim Müdürü hakkında, “hiçbir hukuki mesnede dayanmaksızın ve yetkilerini kötüye kullanarak sendikal faaliyetleri engellediği” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Özgür Eğitim Sen Başkanı Yusuf Tanrıverdi de, Cumhurbaşkanına, Başbakana, TBMM İnsan hakları Komisyonuna, Çalışma Bakanına ve Milli Eğitim Bakanına başvurarak, soruşturmanın kaldırılması ve İl Milli Eğitim Müdürü hakkında işlem yapılması için girişimlerde bulunuyor.

Tanrıverdi, yeni Batman Valisine de hangi gerekçeyle soruşturma izni verdiğini soruyor. Ben de soruyorum.

Aynı soruyu, hukuka bağlı ve demokrat bir bakan olarak tanıdığım Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya da soruyorum.

Bilgi edinme hakkını kullanan bir vatandaş ve Özgür Eğitim Sen üyesi bir akademisyen olarak, bürokratlarının yanıltma riskini ihmal etmeden, bu işlemi incelemesini ve gereğini yapmasını talep ediyorum.

***

Yapılan onca reforma rağmen, bürokratik mekanizma eski alışkanlığını sürdürmek istiyor.

Ama artık Batman tenha değil; Özgür-Eğitim Sen de yalnız değil.

Artık hiçbir baskı veya keyfi işlem gizli kalmıyor.

Geriye, hukukun gereklerini yapmak kalıyor; ki bizim de talebimiz o.

Star, 26.01.2010
 

  .

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et