Türkiye nasıl anlaşılmaz, Türkiye gerçekleri nasıl çarpıtılır?

Dünya enformasyon çağında yaşıyor. Ekonomik ve politik mücadeleler aynı zamanda enformasyon savaşlarına sahne oluyor. Türkiye hakkında son bir iki yıldır yurt dışında müthiş bir yanlış ve çarpıtılmış enformasyon akışı var. Her gün bunun örneklerine şahit oluyoruz. En yenilerden biri Soner Çağaptay”ın New York Times”da yayımlanan bir yazısı. Bu yazı bol miktarda yalan ve bu yalanlar üzerine kurulu saçma sapan yorumlar içeriyor.

Çağaptay AKP”nin iktidarı demokrasiyi güçlendirmek için değil politik ve etnik azınlıkları bastırmak için kullandığını iddia ediyor. Türkiye”de yaşamasam bile bu yargıyı ihtiyatla karşılardım. AKP şimdiye kadar hiç bir partiyi kapatmadı, kapattırmadı. Buna zaten yetkisi de yok. 2002 seçimlerinde ANAP ve DYP toplum tarafından tasfiye edildi. CHP ve MHP ise muhalefet partileri olarak daha pek çok partiyle birlikte var olmaya devam ettiler. Ne bir takibata uğradılar ne de siyasî faaliyetleri engellendi. Her seçime rahatça girdiler ve diledikleri gibi seçim kampanyası yürüttüler. Yenilgiye bir türlü doymadıkları için düzinelerle mağlubiyete rağmen aynı ekiplerle yollarına devam ediyorlar.

Etnik azınlıkların bastırıldığı ise kuyruklu yalan. En büyük azınlık olan Kürtlere yönelik inkâr, ret, bastırma politikaları AKP tarafından sona erdirildi. Kürt sorununda geride kalan on yılda tüm cumhuriyet dönemi boyunca atılmamış adımlar atıldı. Kürtçe televizyon açıldı. Kürtçe seçmeli ders yapıldı. Yer isimleri iade edilmeye başladı. Dersim katliamından dolayı özür dilendi. Otuz yılı aşkın bir zamandır süren savaşın sona ermesi yolunda cesaret dolu adımlar atıldı. Vicdanını kaybetmemiş veya nefret kalp gözünü kör etmemiş herkes bir Kürt adayın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı”na aday olmasının ve serbestçe seçim kampanyası yürütüp oylarını artırmasının bile Çağaptay”ı yalanlamaya yettiğini görür.

Gayri Müslimler altın dönemlerini yaşıyorlar. Bu iktidar tarafından ayrımcılığa tabi tutulmadılar. Van”da Ahtamar Kilisesi restore edildi ve sembolik olarak ibadete açıldı. Sümela Manastırı”nda dinî ayinler yapılıyor ve Patrik hükümete şükranlarını yollayıp duruyor. Gayri Müslim vakıflarına değeri milyar doları bulan malları iade edildi, daha da ediliyor. Mor Gabriel Manastırı”ndaki toprak problemi çözülen Süryaniler Türkiye”ye dönüyor. 1915 olaylarına hayatını kaybeden Ermenilere yönelik bir tür taziye mesajı bizzat Erdoğan tarafından yayınlandı. Bunlar görmezden gelinerek AKP iktidarında azınlıkların bastırıldığı vicdan sahibi biri tarafından söylenebilir mi?

Çağaptay”a göre Erdoğan seküler muhaliflerini hedef almış ve bunu, onun ifadesiyle, “Gülenistlerin” yardımıyla yapmış. Yüzlerce muhalifi hapsetmiş. Benim bildiğim kadarıyla Erdoğan seküler muhaliflerini hedef almadı. Darbe yapmaya teşebbüs ettiği iddia edilenlerin yargılanması için siyasî tavır takındı. Yapılan hatalar oldu ama bu yersiz bir çaba değildi. Çağaptay galiba Türkiye”yi ABD zannediyor. Bu ülkenin tarihi darbelerle ve darbe teşebbüsleriyle dolu. Darbe tehlikesi 2000″lerin ilk on yılında da canlıydı, ülkenin ensesinde nefesi hissedilmekteydi. Ayrıca, demokrasilerde ordu generalleri ne zamandan beridir seçilmiş liderlerin ve hükümetlerin muhalifi olabiliyor? Çağaptay”ın yaşadığı ABD genelkurmay başkanı veya kara kuvvetleri komutanı Obama”ya muhalefet edebilir mi? ABD”de bir general darbe yapmaya kalkıştığı iddiasıyla yargılansa Obama muhaliflerini hedef almış mı olur?

Erdoğan”ın üslubunun otoriter tınılar taşıdığını defalarca yazdım, eleştirdim. Ali Bayramoğlu”nun iktidarın kullanılmasını kişiselleştirme yolunda adımlar attığı eleştirisine de önemli ölçüde katılıyorum. Ancak, geçenlerde değerli meslektaşım Orçun İmga”nın bir sohbetimizde işaret ettiği üzere Erdoğan belki de bunu zayıf ve çaresiz olduğu için yapıyordu, yaptı. Elinde başka güç yoktu. Bir düşünün, seçilmiş başbakan olmanıza rağmen amiri olduğunuz asker memurları gemleyip orduyu kontrol edemiyorsanız, polis sizin gizli hasmınızsa, yargı bir otonom yapılanmanın eline geçmişse, topluma gitmekten, siyasal destek için seçmenlerinizi ateşli bir retorikle harekete geçirmeye çalışmaktan başka ne yapabilirsiniz? Erdoğan nasıl bir diktatördü ki, güç odaklarının neredeyse hiç birini kontrol edemiyordu. 17-25 Aralık öncesinde Erdoğan”ın polis teşkilâtı üzerinde F. Gülen kadar tesiri, kontrol gücü var mıydı? Otonom yapılanma polislerinin bileklerine kelepçe takmasından son anda kurtulmadı mı? Erdoğan”ın mı yargısı var yoksa Gülen”in ve Kemalistlerin yargısı mı bu ülkede?

Çağaptay”ın Gezi konusunda da kafası karışık. Daha doğrusu, hayal gücü çok yüksek. Gezi”ye liberaller öncülük etmişmiş. Bak sen, demek ki Marx, Lenin, Stalin, M. Kemal liberal filozoflar! Demek ki Gezi ahalisinin liberalliği bu ölümsüz liberallerin fikirlerinden ve icraatlarından kaynaklanıyor! Demek ki komünistler, sosyalistler, faşistler, Atatürkçüler, anti-kapitalist İslamcılar liberal. Çağaptay siyaset felsefesinden ne kadar haberdar bilmem, ama zahmete girmesin, ben kendisine yardımcı olayım, bu isimlerin ve akımların peşinden gidenlerin varacağı yer liberalizm değil Gulag ve Dersim olabilir ancak.

Sözünü ettiğim yazı bilgi çarpıtmalarıyla ve demokrasinin, liberalizmin ruhuna aykırı yorumlarla öylesine dolu ki, neresinden tutulsa elde kalıyor. Bu yazı dezenformasyon tekniklerinin en basitine dayanıyor: Ekonominin iyiye gittiği gerçeğinin yanına eklenen birçok yalan bu gerçeğin itibarından yararlandırılıyor. Böylece okuyucu yazarın ekonomide olduğu gibi politik alanda da gerçekleri söylediğine inanmaya itilmek isteniyor. Ne var ki, gerçekler, karartılsa bile, yok edilemez. Gerçeklerin ışığında bakıldığında yazının insafsızlığın, vicdansızlığın, peşin hükümlülüğün ve nefretin yol açabileceği dezenformasyon çabalarının tipik bir örneğini teşkil etiği anlaşılıyor. Türkiye”de ne olup bittiğini anlamamak veya yanlış anlamak isteyenlere bu tür yazıları ve yazarları düzenli takip etmelerini öneririm.

21.08.2014, Yeni Şafak

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et