Sivilay Genç – Yüzde 42’nin hassasiyetleri

Soru: Sevgili Sivilay Abla, referandum öncesi “Yetmez ama Evet” diyordunuz. Kenan Evren yargılandı mı? Meclis Anayasa değişikliklerini kanunlaştırırken “ne oldi, renginiz soldi”. (Ulaş Çelebi)

Cevap: Sevgili Ulaş, hatırlayacağın gibi referandum gecesi yaptığı konuşmada Başbakan, Anayasa değişikliğine “Hayır” diyen yüzde 42’nin hassasiyetlerini de göz önünde bulunduracaklarını söylemişti. Başbakan sözünü tutuyor. Sevinmelisin.

Veysel Eroğlu Çevre Bakanı olursa

Soru: Sevgili Sivilay Abla, size bir adet alternatif KPSS Genel Yetenek sorusu. Baraj mühendisliği eğitimi almış, bir su sızıntısını bile potansiyel baraj fırsatı olarak gören Veysel Eroğlu Çevre Bakanı olursa Bakanlar Kurulu’nun geri kalanı kimlerden oluşur? (Müfide Akar)

Cevap: Cevap veriyorum: Diyanet İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Fazıl Say, Maliye Bakanı Cem Uzan, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Erbil, Dışişleri Bakanı Banu Avar, Milli Eğitim Bakanı Nihat Doğan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Ali Ağaoğlu.. böyle gider.

Erzurum’a gitmek

Soru: Sevgili Sivilay Abla, yumurtacı öğrencilerin Başbakan’ı protesto etmek için Erzurum’a kaldırdıkları özel otobüslerin parasını CHP’den aldıkları söyleniyor. Böyle bir iş için muhalefet partisinden para almaları yanlış değil mi? (Emirhan Pulcu)

Cevap: Sevgili Emirhan, yanlış olan parayı CHP’den almaları değil özel otobüs kaldırmaları. Ben olsam sekiz kişiyi Dadaş Turizm’le, altı kişiyi Erzurum Sehayat’la, on üç kişiyi Doğu Ekspresi’yle gönderirdim. Hiçbir engele takılmadan da protestomu yapar dönerdim.

Sevgi sinyali
Sezen Aksu ne güzel söylemiş: “Aslına bakarsan insan olarak iyiyiz.”

İyiyiz ama trafikte çok kötüyüz. Şu çılgın Türk milletine yakışmayan bir şey varsa, o da ‘GÜÇ’ olsa gerek. Direksiyonu eline geçiren iyi komşumuz, sevgili kuzenimiz, biricik eşimiz başka bir şeye dönüşüyor. Bu nedenle direksiyon başında insanlığını kaybetmemiş bir sürücünün başka bir sürücüye ya da yayaya minik bir jesti hayretle ve takdirle karşılanıyor. Şoku üzerinden atabilenler teşekkürlerini göstermek için ellerini kollarını nasıl kaldıracaklarını bilemiyorlar.

Otomobil âlemine devrim gibi bir önerim var. Otomobillerin ön ve arkasına kırmızı kalp şeklinde “sevgi sinyali” takılsın. Karşı sürücüden beklenmeyen bir anlayış görenler korna çalıp çevreyi rahatsız etmek, el kol kaldırıp kazaya sebebiyet vermek yerine bu sevgi sinyalini çalıştırsın. (Önemli uyarı: Bu bir İclal Aydın önerisi değildir.)

Cüneyt Arkın’a tarihî özür
Türkiye’nin Wachowski Kardeşleri olarak bilinen Taylan Biraderler tarafından, sinema teknolojisinin olmazları olur hale getirdiği bir dönemde çekilen, devasa reklam geliri olan Muhteşem Yüzyıl dizisinde Böğürdelen Kalesi’nin zaptını izledim ve Cüneyt Arkın’dan tarihî bir özür dilemem gerektiğine karar verdim.

“Sultanım Böğürdelen tamamdır.”

“Eyvallah Aslanım.”

Bu mudur? Bir kılıç sallamadan, burçlara tırmanmadan kale mi alınır?

Cüneyt Arkın; Battalgazi ve Malkoçoğlu filmlerinde zapt etmediği kale bırakmazdı. El değmemiş başak tarlasına giren biçerdöverin gerisinde bıraktığı iz gibi yol boyunca yatmadığı hancı kızı, ayartmadığı tekfur karısı kalmazdı. Kale burçlarından atının üzerine atlar, gerek olduğunda aynı hareketin tersini yapardı. Salladığı kılıcın tanığı Aya İrini’nin, Ayasofya’nın duvarlarıdır. Biz bu Cüneyt Arkın’ı yıllarca “Ti”ye aldık. Muhteşem Yüzyıl’dan sonra heykelinin dikilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Taraf, 10.02.2011

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et