Pilotun Cenazesi

 

24 Kasım Salı günü sabah saat 09:30 sularında Hatay’ın güneyinde sınır ihlâli yaptığı gerekçesiyle Rusya’ya ait SU-24 tipi bir savaş uçağı füzeyle vurularak düşürüldü. O günden itibaren tüm Türk ve Rus kamuoyu başta olmak üzere neredeyse tüm dünya bu olayı konuşuyor. Süreçte sinirler gergin, tehditler, küskünlükler devam ediyor. Bu arada Türkiye olayda ölen Rus pilotun cenazesini askerî törenle ülkesine gönderdi.

Olay günü SU-24 model Rus savaş uçağında bulunan iki pilot paraşütle atlamış, bir pilot olay günü ölürken diğer pilot sağ olarak Lazkiye’deki Rus üssüne götürülmüştü. Türk yetkililer ölen pilotun cenazesini Rusya’ya teslim etmek için büyük çaba harcadılar. Zira, Kuzey Suriye’de durum son derece karışık ve güvenlik sıfır düzeyinde idi. Olaydan günler sonra, Rus savaş uçağı pilotu Oleg Peşkov’un cenazesi önce Hatay’a getirildi. Burada Ortodoks geleneklerine göre hazırlanan Peşkov’un naaşı bir askerî uçakla Ankara’ya gönderildi. Ankara’da Etimesgut askerî havaalanına inen uçaktaki pilotun cenazesi oradan da Gülhane Askeri Tıp Akademisi Ankara hastanesine gönderildi. 30 Kasım günü Peşkov’un cenazesi GATA’da düzenlenen törenle Rusya’ya gönderildi. Sabah saat 09:40’taki törende; Garnizon Komutanı, GATA Komutanı, Rusya Federasyonu Büyükelçisi, Savunma, Hava ve Kara Ataşeleri ile Türk Silahlı Kuvvetlerinden bir heyetin katıldığı askerî ve dinî törenle hastaneden alındı. Rusya bayrağına sarılmış tabut Esenboğa Havalimanında da tıpkı diğer duraklarda olduğu gibi askerî törenle ülkesine gönderildi.

Ölen pilotun Türkiye’ye getirilmesi, her adımda cenazeye gösterilmesi gereken saygının tezahür ettirilmesi çok değerli ve insani bir tutum olarak tarihe geçti. Burada Türkiye’nin üstlendiği rol her bakımdan çok değerlidir. Başta ölen pilotun ailesi olmak üzere Rus halkı bu insanî ve nazik davranışı unutmayacaktır. Rusya ile aramızdaki kriz durumu bir şekilde aşılacaktır, bu günlerde ölen pilot için gösterilen saygı krizin aşılmasından sonra daha ön plana çıkacaktır.

Tüm Dünya, özellikle de Türkiye’nin içinde bulunduğu bölge ateş çemberi içinde yanıyor. Her gün insanlar kitleler halinde ölüyor. Şiddet, savaş insan ölümlerinin kol gezdiği bu günlerde Türkiye’nin olayda ölen pilotun evine ulaştırılması için sergilediği çaba gözlerden kaçmamalıdır. Büyük devlet iddiası taşıyan Türkiye bu olayda “büyüklük sınavını” başarı ile vermeyi başarmıştır. Rus savaş uçağı pilotunun hak ettiği saygı ile memleketine ulaştırılması takdire şayan bir davranıştır.  Süreci bu şekilde sonlandıran siyasetçilere, askerî ve sivil bürokrasiye teşekkür etmek bir borçtur.

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et