Oruç ve İnsan

Oruç sağlıklı olan ve bu ibadete inanan bireylerin bir ibadetidir.
Aç ve susuz kalmak, seksten (cinsellikten) uzak durmak sadece sembolik ve görünen boyutudur.
Esas olan; buyurulan ibadeti, “sorgulamaksızın” teslimiyet içerisinde yapmak ve “hikmetleri “olabileceğine inanmaktır. Diğer en önemli boyut ise; ruhsal arınma yani “ruhsal detoks” olmaktır. Gündelik hayat akışı ve karmaşası içerisinde kaybolan “insanî ve manevî değerleri” fark etmek ve yaşama geçirmektir. Oruçtan beklenen: Aşk ve sevgi ile var kılınan canlı-cansız varlıkları fark edebilmek, bütün varlıkların bir bütün ve biri birilerine muhtaç olduğunu idrak etmek, diğerini anlama ve görebilmek, hissedebilmek; açlık, susuzluk ve cinsel perhizle terbiye edilen insanı manevî iklimlere taşıyıp onun hazzını yaşatmaktır. Oruç; sevmenin, yardım etmenin, paylaşmanın, birarada olmanın, merhamet ve şefkatin kişiye ve etrafına ne kadar iyi geldiğini anlamaktır.
Kişi sağlık sorunları veya başka nedenlerle “biyolojik oruç” tutmasa da, eğer isterse Ramazan ayının “ruhsal oruç” bölümüne dahil olabilir…
Tam bir Ruhsal Detox için nelere dikkat etmek gerekir:
– İçimizden geliyor ve gerçekten inanıyorsak oruç tutalım
– Oruç tutmayan insanlara asla “yan gözle” bakmayalım. Onlara müdahele etmeyelim. Allah hiçbir kuluna dinî vecibeleri, bir diğerine “zorla” yaptırma yetkisi vermemiştir. Bu dünyadaki “imtihan sırrına” aykırıdır. Özgürlük ve irade ile yapılan ibadet esastır ve muteberdir.
– Orucunu tutmayan tercihini o yönde kullanmışsa ve o size saygılıysa, siz de ona saygılı olmak durumundasınız. Kimse kimsenin hesabından sorumlu değildir.
– Orucunu tutamayanlar için de ön yargılı olmayalım; sağlık sorunları olabilir, kadınlar regl döneminde olabilir veya bilemediğimiz başka gerekçeleri vardır. Her ne ise onlara da asla hakir bakmayalım ki, zaten buna hakkımız yok.
– Sağlık sorunumuz varsa mutlaka doktorumuza danışıp öyle karar verelim.
– Oruçluyken, “çekilmez” biri oluyorsak, nedenini araştırmak için doktora baş vurmalıyız. Belki kan şekerimiz çok düşüyor ve bizi çok asabi yapıyordur.
– Oruçluyuz diye kimseden saygı ve ayrıcalık, “torpil” beklemeyelim.
– Sırf “Allah Rızasını” gözeterek oruç tutulmalıdır.
– Oruçluyuz diye işimizi aksatma, sağa sola “çatma” hakkımız olmadığını aklımızdan çıkarmayalım.
– Oruç tutmayan ya da tutamayan bireyler de oruç tutanlara saygılı olmalı. Oruçlunun gözüne sokarcasına yemek yeme, sigarasını tellendirme doğru bir davranış değildir. Oruç tutanları hakir görücü tutum ve davranışlar da ahlâkî ve insanî değildir.
– Sabır, tevekkül; merhamet, paylaşım, yardım; sevgi, saygı, hürmet gibi değerleri daha çok yaşam alanımıza sokalım. Ramazan ayı, her daim sahip olmamız gereken “insanî değerleri” bize hatırlatan aydır. Hakkıyla bu ibadeti eda edenlere selam olsun. İnananların Ramazan Ayı kutlu olsun. Canlı cansız, görünen görünmeyen bütün varlıklara rahmet ve bereket getirsin…

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et