Kamuya başörtü çıkartması

Cumhuriyet Gazetesi “Toplumda kutuplaşma yaratacak bir eylem” başlığıyla vermiş haberi. Akit ise “Haydi Bismillah” diyor…

Siz bu satırları okurken, devletimiz 90 yıllık bir kör derin bir sarsıntı geçiriyor olacak. Kuruluşundan bu yana memurunu “başı açık” olarak tarif eden devlet, bu sabah masalarının başında başörtüleriyle oturan memurlarla yüz yüze gelecek. Onlara katlanmak, onları kabullenmek, içine sindirmek, bunun için de resmi “normal” anlayışını değiştirmek zorunda kalacak.

Biliyorsunuz, Özgür Eğitim-Sen geçtiğimiz aralık ayında kamuda kıyafet yönetmeliğine karşı bir sivil itaatsizlik hareketi başlatmıştı.“Özgürleşene kadar kıyafet boykotundayız” sloganıyla yürütülen bu eylemde erkek öğretmenler pazartesi günleri takım elbise ve kravat giymemeye, kadın öğretmenler de derslere isterlerse başörtüsüyle girmeye başlamıştı.

Bu boykotu Memur-Sen’in ocak ayında başlattığı imza kampanyası izledi. “Kamuda başörtüsü yasağına son” sloganıyla başlayan imza kampanyası kısa sürede 10 milyonluk hedefini aşarak 12 milyona ulaştı. Kampanyaya gelen bu yoğun destek üzerine, şimdi mücadelenin yeni bir aşamasına geçildi. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu 18 Mart tarihini kamuda “serbest kıyafet günü” ilan ederek bütün memurlara serbest kıyafetle işe gelmeleri çağrısı yaptı.

Yazının devamını Bugün Gazetesi‘nden okuyabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et