Devrim Özkan – Haşim Kılıç’a Dair

31 Mart’tan sonra yeni bir sürecin içinde olduğumuza şüphe yok. Türkiye siyasetinin tüm aktörleri konumlarını yeniden gözden geçirerek revize ediyor. Ne yazık ki siyasal sistemimizdeki aktörler sadece siyasal partiler ve sivil toplum kuruluşlarından oluşmuyor. Fakat aynı zamanda, bürokrasinin çeşitli kademelerinde yer alanlar da siyasete çeşitli şekillerde müdahil olmanın bir yolunu buluyorlar. Bunlardan en önemlilerinden biri olan askeri bürokrasi, geçen on iki yıllık süreçte, kademeli bir biçimde siyasal söylemlerde bulunmaya son verdi. Gelgelelim, askeri bürokrasinin, daha önceki dönemlerde üstlendiği işlevi, şimdi yargı bürokrasisi üstlenme peşindeymiş gibi görünüyor.

Bu anlamda, seçimden hemen sonra AYM’nin verdiği iki karar son derece manidar. Bunlardan biri “Twitter kararı” iken, diğer HSYK’nın yapısını düzenleyen yasanın çeşitli maddelerinin iptalini içeren karar. İki kararın da gerek görünür, gerekse görünmez niteliklerinin dikkatle değerlendirilmesi gerekir.

Öncelikle Twitter kararını ele alacak olursak, AYM bir tür öncelik sıralamasında bulunmuş görünüyor. AYM, Twitter’ın engellenmesiyle ilgili yapılan başvurudaki gerekçeleri dikkate alarak, başvuranların haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Başvuranların Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmeden AYM’si, hak ihlalinin giderilmesi ve gereğinin yapılması için kararını, TİB ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na sevk etti..

Bu karar ile önemli problemler ortaya çıkmış bulunmakta. Bunlardan birincisi, TC Devleti’nin kendi sınırları dâhilinde şubesi bulunmayan Twitter’ı vergi ödemeye zorlamasını temin edecek tüm imkânlar ortadan kaldırılmakta. Dünya ölçeğinde 1 milyar dolardan fazla reklam geliri toplayan Twitter’ın Türkiye’den tam olarak ne kadar gelir sağladığı bilinmiyor. Bu konuda çok sayıda spekülasyon mevcut. Zira Twitter, Türkiye’den yüksek miktarda gelir sağlamasına rağmen, tek bir kuruş vergi ödemiyor. Twitter, Türkiye’de faaliyette bulunan pek çok esnaftan daha fazla gelir elde etmesine rağmen, en basit bakkalın bile ödediği verginin onda birini bile ödemiyor.

AYM’nin almış olduğu karardan sonra Twitter’ın tek kuruş vergi ödemeden Türkiye’de faaliyette bulunabilmesinin yolu açılmış oldu.

Ayrıca, Twitter sayesinde, dileyen herkes dilediği kişi adına hesap açarak, kişilerin mağdur olmalarına neden olacak faaliyette de bulunabiliyor. Kişilerin mağduriyetini engellemenin kanallarını kapatan AYM aldığı kararın özgürlükçü olduğunu savunmakta. Ev hanımları adına hesap açarak, müstehcen resim ve videolar paylaşanların etkinliklerine devam edebilmelerinin önünü açan AYM, devletin en önemli vazifelerinden bir tanesinin yurttaşlarının hak ve hürriyetlerini korumak olduğunu unutmuş görünüyor.

Ayrıca HSYK yasasına dair değişikler hakkında da önemli kararlar alan AYM, Yasama erkinin etkinlik sahasına çoktan girmiş durumda. “Hükümeti, çeteleşmiş çeşitli güç odakları karşısında savunmasız hale getirecek çeşitli kararlar alarak, kendi üyelerinin bekasına yeni boyutlar katma çabasında olduğu düşünülen AYM, gerçekte ne yapmak istiyor?” diye sormamak mümkün değil.

Şüphesiz ki insan zaaflarının esiri olmaya eğilimlidir. Geçmişten beri insanın en önemli zaafı “tarihe geçme” tutkusudur.

Göründüğü kadarıyla Sayın Haşim Kılıç da kendisini çeşitli zaaflara kaptırmış bulunmakta. Meşru ve meşru olmayan siyasal güç odaklarının bir araya gelmeleri ile Cumhurbaşkanlığının güçlü adaylarından biri olabileceğine inanabilmesi için henüz Hukuk Fakültesinden mezun olmuş çömez bir avukatın tecrübesizliğine kapılmış olması lazım.

Artık Cumhurbaşkanlığı görevinde ne emekli bir general, ne de bir bürokrat görmek istemediği açıkça anlaşılan vatandaşın, yeni bir ANS ile beş yılını daha boşa harcamak istemeyeceği aşikârdır. Bu neden ile Sayın Haşim Kılıç’ın yapabileceği en iyi şey, şimdiden çeşitli hobiler edinerek, emekliliğini nasıl geçireceğini tasarlamak olacaktır. Aksi halde, garip ittifakların peşine takılarak duvara toslayan Yavaş ve Sarıgül’ün hezimetlerini deneyimlemesi kaçınılmazdır. 

Haber35 14 Nisan 2014

 

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et