Demokrat olun! Bu bir emirdir!

Ukrayna son 2 haftadır karışık. Avrupa Birliği mi Rusya mı tartışmaları ve son olarak hükümetin Rusya tercihi sokakları karıştırdı.

Ukrayna Başbakanı “Darbeye dair tüm işaretler var…” derken. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde ABD’den “Barışçıl gösterileri darbe girişimi olarak görmüyoruz” açıklaması geldi.

Gösterilerin barışçıl olup olmadığı görüntülerden gayet net anlaşılıyor tabii ama zaten ABD’nin açıklaması daha çok Ukrayna’nın Rusya tercihinden kaynaklanıyor görünüyor. Zira Mısır’daki Rabiatül Adeviyye’deki barışcıl gösterilerin kana bulanmasına “her iki tarafı da itidalli olması gerektiği” yorumu yapan ABD idi. Binlerce kişinin öldüğü olaylara bu açıklamayı yaptıran tabii ki darbe yapılanın İslamcı, darbe yapanın seküler hayat tarzına sahip olması idi.

Ukrayna’nın da tıpkı Ermenistan, Kazakistan ve Belarus gibi Rusya ile Gümrük Birliği Antlaşması imzalayacak olması düşülürse resim daha da netleşiyor. Tıpkı Mısır’ın İsrail karşıtı, Filistin yanlısı politikaları, Erdoğan’ın Mısır ve Suriye politikaları, nükleer anlaşmaları ve Çin’den füze sistemi alım projeleri gibi. Öyle görünüyor ki “yaşlı kurt ABD rahatsız!”

Tıpkı Gezi gibi

Henüz “Gezi Ruhu Ukrayna’da” manşetleri atılıp Gezi kutsanması yapılmadı ama dozerle polis barikatının aşılarak devlet binasının ele geçirilmeye çalışıldığı gösteriler boyutu ve amacı itibariyle Gezi Kalkışması’na benziyor. Zira Gezi eylemcileri de Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’ni ele geçirmeye ve bu yolla Erdoğan’ın prestijini yıkıp, “hükümetin kalesi düştü” imajı yaratmaya çalışılmıştı.

Yine seçimi kazanmış ve kamu politikasını kendi hedefleri doğrultusunda değiştirmesi meşru olan hükümetin, neden Rusya’yı tercih edemeyeceği ve kendi istekleri doğrultusunda AB’yi seçmeleri gerektiği “zor yoluyla” kabul ettirilmeye çalışılması bakımından da Gezi Kalkışması’na benziyor.

Ceren Kenar Ukrayna’daki gösterilerle ilgili, “Ukraynalı göstericiler AB’ye misyon ve vizyonunun ne olduğunu hatırlatıyor” diyor. Oysa Otoriter Rusya’dansa demokrat Batı’yı istiyor olmak şiddeti meşrulaştırmayacağına göre Rusya’yı tercih eden hükümeti “dozerlerle” yıkmaya çalışıp ona ve temsil ettiği çoğunluğa, “demokrat olun bu bir emirdir” demeye getiren göstericiler, Kenar’ın iddiasının aksine aslında tam da hak ettiklerinin Rusya otoriterizmi olduğunu ve Batı’nın Ukrayna’ya tam da hak ettiği kadar ilgi gösterdiğini ironik bir biçimde de olsa hatırlatmış olmuyor mu?

 

Ne dersiniz?

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et