“Cahil olan Beyaz Türkler” Nil Gülsüm’ün Can Paker ile röportajı

Askeri vesayeti ortadan kaldıran Tayyip Erdoğan’ın Türkiye için büyük bir şans olduğunu ifade eden Can Paker, AK Parti’nin girdiği her seçimi açık ara kazanmasını cehalet ve kömüre bağlayan ‘Beyaz Türkler’in kendini kandırdığını söyledi.

‘Beyaz Türkler, neden Tayyip Erdoğan karşıtı bir tavır içinde, Türkiye’de AK Parti ile birlikte nasıl bir dönüşüm yaşandı, Erdoğan’ın liderliği bu ülkeye ne kazandırdı, askeri vesayetin geriletilmesi ne anlam taşıyor?’ sorularını gazeteci Fatih Vural’ın ‘Geriye Bakmak Yok’ biyografi kitabından yola çıkarak Can Paker ile konuştuk. Erdoğan’ın Türkiye için büyük şans olduğunu ifade eden Paker, Erdoğan’ı eleştirenlerin aslında ona siyaset öğretmeye kalktıklarının altını çizerek ‘Kimse tereciye tere satmasın’ dedi.

Güncelden başlamak istiyorum, Siz Ergenekon sürecini, kararlarıyla birlikte nasıl değerlendiriyorsunuz?

Davanın hukuki yanıyla ilgili bir takım tartışmalar devam ediyor. Ben, işin bu noktasını hukukçuolmadığım için bilecek durumda değilim. Türkiye’de bundan önce darbeler yapılmıştır. Burada da ciddi şekilde bir darbe hazırlığı izlenimi görülmektedir. Ergenekon’un altında gerçekten bir darbe planı olduğuna inanıyorum.

Türkiye’de süreç içinde darbelere bakış açısında nasıl bir değişiklik oldu?

28 Şubat’ı da sayarsak şimdiye dek dört darbe gerçekleşmiştir. Ancak bu arada Türk halkı da daha köylü olan yapıdan orta sınıf yapısına geçmiştir. Orta sınıfın karakteri de özgürlüktür. Dolayısıyla bu sınıf, darbelerin yukarıdan aşağıya empoze ettiği yaşama biçimini çok zor kabul eder. 27 Nisan e-muhtırasında gösterilen tavra baktığımız zaman orta sınıfın büyümesiyle yukarıdan darbeyle gelen baskılara karşı koyacak gücün oluştuğunu görüyoruz.

BEYAZ TÜRKLERİ ASKER VAR ETTİ

Beyaz Türkler, ortaya nasıl çıktı?

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu zaman Müslümanlar ve Kürtler vardı. Ama Türkiye’deki askerioligarşi, bu gerçek siyasi yapıları iktidara ortak etmemek için irtica ve bölücülük iddialarıyla devre dışı bıraktı. Bu arada sırtını yaslayacağı bir yapıya ihtiyaç duyduğu için de yapay bir zümre oluşturdu. İçlerine benim de dâhil olduğum ‘Beyaz Türkler’ yaratıldı.

Nedir bu kesimin asli özellikleri?

Beyaz Türkler lisan bilirler, Avrupa’ya giderler, okumuş yazmışlardır ve kendilerini Türkiye’nin sahibi olarak görürler. Artı, bunlar 80 küsur yıl gümrüklerde korunarak sanayici yapıldılar. Bu zümre, yıllar yılı ekonomik olarak korundu.

ANADOLULUKTAN RAHATSIZLAR

Ne zamana kadar?

Zaman değişti . Özal dönemi geldi ve Anadolu’da altyapı güçlendi. Bu da ‘Anadolu Aslanları’ dediğimiz yapıyı ortaya çıkardı. Böylece Türkiye’de iki türlü orta sınıf meydana geldi. Bir sınıfCumhuriyet’in koruduğu, diğer sınıf ise hakikaten bileğinin hakkıyla oraya gelenlerdi. Bu iki sınıfher alanda rekabete girdiler.

Beyaz Türkler bu yeni durumun nesinden rahatsız oldular?

Bu yeni sınıfın kendileriyle aynı yerlerde tiyatro izlemeleri hatta Mercedes kullanmaları Beyaz Türkleri rahatsız etti. İslam referanslı insanlar terfi ettirilmedi, başörtülü kızlar okula alınmadı, tacizler oldu. 27 Nisan’dan sonra askerin gücünün azalmasıyla birlikte Beyaz Türklerde bir korku ve çaresizlik başladı.

KENDİLERİNİ KANDIRIYORLAR

Başbakan’a yönelik büyük öfkenin altında bu çaresizlik mi yatıyor?

Evet, tabii. Gezi hadiselerinin içinde yer almaları da bu sebeplerdir. Çok masumane başlayan bu harekete hemen sahip çıktılar. Ayrıca Gezi olaylarında bir provokasyon da kesin vardı. Başbakan’ın hem evini hem ofisini işgal etmek istediler. Bundan daha korkunç bir şey olabilir mi?

AK Parti’ye seçmenin teveccühünü cehalet ve küçük maddi menfaatlerle izaha kalkanlara ne dersiniz?

Bütün seçimleri analiz ettiğimizde halkın bilerek oy verdiğini görmüşüzdür. AK Parti’den en büyük memnuniyet sağlık konusunda. Artık kimse hastane kapılarında beklemiyor. Diğer memnun olunan alan ise mesken sıkıntısının TOKİ ile giderilmiş olması. Yapılan yollar ve eğitim. Bunlara baktığımızda ne cehalet, ne din ne kömür ne de makarna var. Bu iddiaları ortaya atanlar, kendilerini kandırıyorlar. Esas bilmeden oy verenler Beyaz Türkler.

Nasıl?

‘Laiklik elden gidecek’ diyen kim olursa olsun ona oy veriyorlar. Bu partilerin programı var mı, eğitim konusunda, sağlıkta ne yapacaklar diye sormuyorlar. Esas cehalet budur, cahil olan onlardır. AK Parti seçmeni fevkalade bilinçli.

Biyografi kitabınızda Fethullah Hoca’yı ziyaretiniz de yer alıyor. Mehmet Barlas geçtiğimiz günlerde ‘Cemaatler Sivil Toplum Örgütü değil’ dedi. Siz ne düşünüyorsunuz?

Benim dediğim şu; bu bir networktür. Bu networkün belirli hedefleri vardır. Bütün hareket için söyleyemem ama hareketin içinden bazılarının kafasında ‘Biz de siyasetin içinde olalım, karar verelim’ düşüncesi oluşuyor. Karar veremezsiniz… Türkiye’de artık yüzde ellilerde oy alan bir adam sana siyasette ortak olmaz. TESEV de siyasete etki etmek istiyordu, siz de edin. Ama siyasi karar mekanizmasının içinde olamazsınız.

Erdoğan Türkiye için büyük şans

‘Başbakan Erdoğan’ın liderliği Türkiye’ye sizce neler sağladı?

Tayyip Bey, özellikle iki nedenden ötürü Türkiye için büyük şanstır. Türkiye’nin en büyük sorunu asker sorunuydu. Askeri vesayetin olduğu yerde hakkaniyet olmaz. Nitekim uzun yıllar bu vesayet, Müslümanlara irticacı Kürtlere de bölücü diyerek gerçek muhalefet gücü olan bu iki gruba büyük haksızlık yapmıştır.

Geçmiş dönem hükümetleri askeri vesayete tavır koyamaz mıydı?

Türkiye’nin 85 yıl süren asker sorunu vardı. Her ne kadar seçimler olduysa da iktidara gelen siyasiler, sadece ekonomiyle ilgili kararlar aldılar. Siyasete daima asker karar verdi. İşte bu sebeple Tayyip Bey’in en önemli başarısı bu vesayeti ortadan kaldırmasıdır. İkincisi ise açılımdır. Bu ülkede hiçbir hükümet, hiçbir Başbakan ‘Kürt kardeşim’ diyemedi ve bir açılım yapmaya cesaret edemedi. Birbirine bağlı bu iki meselenin çözümü ile ilgili atılan adımlar Tayyip Bey’in çok büyük cesareti ve sezgisi mümkün olabilmiştir.

CHP ile 85 yıldır ayrıştırılmışız

CHP’nin bu kesimden büyük destek almasını değerlendirecek olsanız neler söylersiniz?

Bu durum ilelebet devam etmez. Beyaz Türkler ilk önce yan yana, sonra da beraber yaşamayı öğrenecekler. Tayyip Bey ayrıştırıyor diyorlar, bunlar 85 yıl ayrıştırılmış zaten. Tayyip Bey döneminde ilk defa yan yana gelmişler. Bu yaşananlar da yan yana gelmenin sancıları. Önce ekonomik sebeplerle yan yana gelecekler, sonra birbirlerine âşık olacaklar ve CHP’nin dayandığı laik rey önemini kaybetmeye başlayacak. CHP’nin işi şimdi çok kolay ‘Atatürkçüyüz’ diyor ve yüzde 23’ü alıp oturuyor. Ama yan yana gelme hali tamamlandığında onlar da yeni argümanlar ortaya çıkmak durumunda kalacaklar.

AK Parti’nin çoğu politikalarına destek veriyorsunuz. Bu tavır AK Partili olduğunuzdan mı?

Hayır, ben AK Partili değilim. Ne yapayım ki bugüne kadar benim kafamda olan ve olmasını istediğim demokratik gelişmeleri onlar yapıyor.

Yeni Şafak Gazetesi 22.08.2013

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et