Baykal’ın istifasının arkasındaki derin strateji

Basın toplantısında Baykal, hiç de özel hayatı deşifre edilmekten dolayı mağdur edilmiş, yaşadığı özel ilişkiden dolayı utangaçlık duyan bir portre çizmedi. Bilakis o, kararlı ve kendinden emin bir imaj vermeye çalıştı.Siyasete yeni atılan biri kadar  arzulu, cesur ve alnı açık bir görüntü vermek için çabaladı. Yaşadığı ilişki konusunda hiçbir şey söylemedi ve en önemlisi  hiçbir inkarda bulunmadı. Baykal,  yaşadığı ilişkinin   kendisi için  sorun olmadığını, bu işin kendisi  için  kapandığını, ancak  yaşanılanların kendisini aşan boyutları olduğuna  herkesi ikna etme havası içerisindeydi.

Baykal, yaşadığı ilişkiden dolayı  hiç kimseden özür dilemedi,  hiç kimseden bu konuda  yargılama yerine anlayış bekleyen sahici bir insan gibi konuşmadı. Ancak Baykal, daha ilginç bir şey yaptı. Yaşadığı ilişkinin deşifre edilmesinin ahlaksızlığını, vicdansızlığını ve seviyesizliğini  dini bir terminoloji kullanarak kınadı. Evlilik dışı bir ilişkinin  deşifresinin  dini temelde eleştirilmesi çok ilginçtir.  Baykal,  dini bir terminoloji kullanmakla  toplumun dindar kesimleri nezdinde  kişisel itibarını koruyacağını düşünmüş olabilir.

Yaşanan olayın ağırlığını üzerinden atmaya çalışan Baykal, esas stratejisini  bu noktadan sonra kurgulamaktadır. Baykal, ilk önce yayınlanan kasetin  parti içi muhalefetin  bir komplosu olmadığına toplumu ikna  etmeye çalışmaktadır. Ayrıca Baykal, Fethullah Gülen Hoca Efendi’nin olaydan duyduğu  üzüntüyü ifade etmesini samimiyet olarak değerlendirdiğini özellikle ifade etmiştir. Böylece Baykal, kaset olayını cemaatin bir komplosu olarak sunan çevrelere itibar etmediğini ortaya koymuştur. Kaset olayını parti içi ya da cemaat komplosu olarak görmeyen Baykal, bütün süreci bir AKP komplosuna indirgeme konusunda çok kararlıdır. Baykal’ın istifasının arkasındaki  derin strateji, olayın bir AKP  komplosuna indirgenmesine dayanmaktadır.

Olayı bir AKP komplosuna indirgemek suretiyle Baykal,   muhalifler dahil bütün CHP örgütünü ve tabanını  gayri resmi lider olarak  kendi etrafında bütünleştirmeyi hedeflediği gibi,  toplumun dindar kesimleriyle diyalog kurmaya hazır sempatik lider  görüntüsü vermeye çalışmaktadır. Bu istifayla, CHP teşkilat ve tabanına Baykal’sız bir CHP’nin  varoluşunun  zor olduğu hatırlatılmakta, Baykal’a sahip çıkılmaması durumunda pusuda bekleyen AKP gibi düşmanların sadece Baykal’ı değil bütün CHP’yi mahvedeceği izlenimi verilerek bütün parti örgütü canlı ve dinamik  tutulmaya çalışılmaktadır.

Baykal,  basın toplantısında kaset olayını  kendi özel ilişkisinin deşifresi olarak değil, CHP’ye ve bütün Cumhuriyet kazanımlarına bir komplo olarak sunmuştur. Baykal, bu zor zamanda Baykal’ın yanında  olmanın gerçek CHP’li olmak  ve Cumhuriyet değerlerini savunmak olduğu mesajını vermiştir. Baykal’ın sadece kendisinin ve  bir bayan milletvekilinin tarafı olduğu  özel bir ilişkinin  sergilenmesini,  kolektifleştirmesi, yani CHPlileştirmeye ve Cumhuriyetleştirmeye çalışması, Türk siyasi hayatında liderlerin kendi kişiliklerine verdikleri abartılı değere son bir örnek olarak değerlendirebiliriz. CHP ve Cumhuriyeti öne sürmesine rağmen  Baykal’ın  asıl vurgulamak istediği gerçekte  kendi önem ve değeridir.

Baykal, sözde istifasını bir teslim olma değil bir meydan okuma olarak takdim etmiştir. Meydan okunan AKP ve Cumhuriyet düşmanlarıdır. Yılmaz Cumhuriyet savaşçısı rolüyle mücadeleye devam edeceğini ifade eden Baykal,  aslında istifa etmemiş, kendisini CHP’nin doğal genel başkanı olarak ilan etmiştir. İstifa etmesine rağmen, partiye hakim güçlü genel başkan rolünü  oynamaya, Baykal bir süreliğine arzulu gözükmektedir.  Geçecek süre içinde Baykal,  hem kendisini yöneltilecek eleştirilerden korumayı, hem de   Gül’den sonra Cumhurbaşkanlığını  garanti edecek bürokratik ve toplumsal desteği alacağını hesaplamaktadır.

Son kaset olayıyla başlayan süreçte Baykal, kurmaylarıyla çok ince bir stratejiyi uygulamaya  koymuş gözükmektedir. İstifa kararıyla ilgili  farklı  yorum ve görüşlerde bulunmak mümkün olmasına rağmen, şu an itibariyle kesinlik derecesinde  söylenecek şey şudur: Bu istifa, hiçbir şekilde Baykal’ın CHP’den vazgeçtiği anlamına gelmemektedir, bilakis istifa hamlesi, Baykal’ın CHP için vazgeçilmezliğini  ortaya koymak için yapılmıştır diyebiliriz.

11.05.2010

 
 

 

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et