Algıladığım Durum ve Çözüm

Algıladığım Durum ve Çözüm

1. AKP’nin yaptığı düzenlemeler ve Bakanlar ile Başbakanın üslubundan ve dinlediklerim ve okuduklarımdan anladığım “bir yolsuzluklar ve çıkar ağı” oluşturulduğu gerçeğidir.

2. Uzun süreli Hükümet olmanın verdiği güç ile AKP, yargılanma&aklanma seçeneğinden kaçmakta ve “cemaat” üzerinden bir “algı” operasyonu yapmaktadır. Bu süre zarfında sunulan “delillerin” yetersizliği ve basitliği paralel devlet iddiasını gerçek bir olgu olmaktan uzaklaştırmaktadır.

3. AKP, kendi tabanını yanlış okumaktadır. 10 yılı aşkın iktidar süresi uzun olmakla birlikte, ilk seçimdeki %37’lik oyunun önemli bir kısmı Anavatan ve Doğruyol gibi kendini birincil olarak muhafazakârlıkla tanımlamayan seçmenlerden oluşmaktadır. Üstelik Refah partisinin oyundaki artışın temel nedeni dini değil ekonomiktir. AKP’nin oy oranındaki muazzam artışın birincil nedeni “ekonomi” ve “özgürlükler”dir. AKP, şu anda tam ters bir yolda ilerlemektedir. Ayrıca, genç nüfus çok daha küreseldir. Seçimlerini rahatlıkla değiştirebileceklerine inanıyorum.

4. Modern bir ekonomi olduğunuzu iddia edip, yolsuzluk ile işleri halletmenizin yolu yoktur. Tercih yapmak zorundasınız, ya modern bir ekonomi olur ya da ikinci sınıf bir ülke olursunuz.  

5. Bu süreçte AKP’nin en büyük artısı, monopol gücünü koruyor olmasıdır. İkame bir oluşum, ya AKP’den ayrılacak olan güçlü adaylarla olacak ya da dışarıdan gerçekleşecektir. Güçlü bir lider olarak Erdoğan; Cumhurbaşkanı, Arınç, Babacan, Şimşek gibi doğrudan “yolsuzluk ve çıkar ağı” içerisinde bulunmayan potansiyel liderleri/etkili kişilerin -pasif de olsa- kendisi ile birlikte yol almalarını sağlayarak, küçültmektedir.

Çözüm: 1) modern bir anayasa ile özgürlükleri pazarlıksız halkına verecek bir yeni parti 2) ekonomik rant ile devlet arasındaki ilişkiyi minimize edecek yeni bir anlayış 3) din temelli değil, uluslararası normlar çerçevesinde bir düşünce anlayışı 4) zıtlıklar değil, ortak noktaları vurgulayacak; sağ&sol gibi bitmiş anlayışlarla hareket etmeyecek bir parti 5) bir kişinin üst üste ikiden fazla seçilmesinin engelleneceği bir yönetim yapısı 6) eğitim ve hukuk sisteminin özgürleştirilmesi.                          

rdynk

http://rdynk.blogspot.com.tr/

 

rdynkturk@gmail.com

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et