Onlar anlamadan tarih bitecek!

Tarih bitecek ve bazıları ne olup bittiğini hiçbir biçimde anlamadan gidecek.

Nasıl bir ülkede yaşadığını, toplumun hangi yönde değiştiğini ve bu süreçte kendisinin nasıl bir rol oynadığını hiçbir zaman anlayamayacak.

***

Sol acınacak halde. MHP de CHP’den iyi değil.  Ne içinde yaşadıkları toplumu tanıyorlar, ne de ondaki değişimin farkındalar.

Bu yüzden de olup bitene bir anlam veremiyorlar. Başlarına gelen felaketi, akut halksızlık ve ona bağlı kronik iktidarsızlık sorununu başkasından biliyorlar.

Aşağıdan gelen demokrasi ve özgürlük dalgasını göremiyorlar.

AK Parti Hükümeti’nin bütün başarısının bu dalgayı arkasına almaktan geldiğini anlayamıyorlar.

Anadolu’nun değiştiğini, artık eski Kemalist bürokratik oligarşinin kalıplarına sığmadığını, tıpkı Ahmet Altan’ın dediği gibi, olgunlaşan bir nar gibi kabuğunu çatlattığını göremiyorlar.

Ama sadece bu değil.

Milletin olup biteni anlayacak zeka ve muhakeme gücüne sahip olduğuna inanmıyorlar. İnanmadıkları için de “bu anayasa kayısı üreticisinin sorununu çözer mi?” türünden “argümanlar” üretiyorlar. Toplum paketten anlamaz zannediyorlar.

Oysa anlıyor. Ve tartışmanın sınıfsal boyutunu pekala biliyor. Beşiktaş iskelesinde “hayır” bildirisi dağıtarak halkı aydınlatan CHP’li “çağdaş yurttaşlar”ın bildirilerini alıyor, okuyor ve “evet” demesi gerektiğini anlıyor.

***

Dün CHP’den Mustafa Özyürek’i, referandum sonuçlarını “devlet imkanları”yla yürütülen kampanyayla açıklamaya çalışırken gördüğümde bir kez daha fark ettim: Galiba onlar hiç göremeyecekler.

Zaten anayasa paketine toplumun devasa bir destek vereceğini öngörebilmiş olsalardı, bunu “hükümete güvenoyu” meselesi haline getirmezlerdi.

Ama getirdiler. Paket AK Parti’nin şimdiye kadar aldığı maksimum oydan daha fazla destek alınca da, kendi oynadıkları kumarın siyasi sorumluluğunu ödemek istemiyorlar.

***

Dünya dönüyor, toplum değişiyor.

Demokrat Doğu tutucu Batı’yı özgürleştiriyor.  Ve toplum, daha fazla özgürlük içeren hiçbir projeyi heba etmiyor, onu getirenin jestini de karşılıksız bırakmıyor.

Ne diyor “Demokrasiye Evet Platformu”:

“AKP-MHP-CHP hiç fark etmez. Demokrasiye karşı olanı halk affetmez!”

Bu kadar basit. Ama anlamıyorlar.

Anlamadan geldiler ve galiba anlamadan gidecekler!..

 

Yalçınkaya hukuku koruyacakmış!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, “Yargıçlar olarak hukuk devletini ve yargıçların bağımsızlığını Anayasa değişse dahi, yasalar değişse dahi korumak azmindeyiz” demiş.

Onun “hukuk devleti”nden ve “yargıç bağımsızlığı”ndan ne anladığını “google davası”ndan öğrendik. Şimdi o öğrendiğimizi, “Anayasa ve yasalar değişse de” koruma “azminde” olduğunu söylüyor. Yani “yargıçlar olarak” pozitif hukuktaki değişikliklerden etkilenmeyeceklerini söylüyor. Türkçesi, hukuki çerçeveyi takmayacaklarını ima ediyor.

***

Ah sayın savcı, size nasıl anlatmalı, şimdi bu toplum var ya, işte sizin bu “azminiz” yüzünden bu değişiklik paketine böylesine büyük bir destek verdi.  Nasıl söylenir bilmem ama halk sizin gibi bürokratlardan hukuku korumak için “evet” dedi. Lütfen hukuka, adalete ve ülkenize acıyın ve artık “hukuku korumak”tan vazgeçin.

Emekli olun ve Ankara’da “Devlet Mahallesi”ne yerleşin. Bu saatten sonra her halde Urfa’ya yerleşmezsiniz.

Zaten Anayasa paketine yüzde 95 gibi devasa destek veren hemşerilerinizin yolunuzu gözlediğini de sanmıyorum.  Artık bizi kurtarmaya çalışmayın. Êmin olun, hukuk da rahat eder, siz de, biz de.

Star, 14.09.2010

 

Bu Yazıyı Paylaşın

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et