Liberalizm – El Kitabı, Editör: Cennet Uslu

Cennet Uslu’nun editörlüğünü yaptığı ve Kadim Yayınlarından çıkanLiberalizm El Kitabı, liberalizm üzerine yazılmış temel ve belli başlı yazıların derlendiği bir çalışma olarak kitapçılarda yerini aldı. 

Liberalizm Türkiye’nin son on yıldır içinden geçmekte olduğu dönüşüm sürecinde liberallerin az olan sayısı ile ters orantılı bir öneme sahip görünüyor. Bunun başlıca sebeplerinden biri hiç kuşku yok ki liberalizmin sahip olduğu köklü ve sağlam fikriyattır. Diğer bir sebep ise Türkiye’de ideolojik ve zorba devlet pratiğinin küçük bir cumhuriyet eliti dışında neredeyse her toplumsal kesimde açtığı derin tahribat ve mağduriyete deva olacak tek merhemin adının özgürlük olmasıdır. Liberalizm nasıl ki, Cumhuriyetin totaliter-otoriter söylemlerinin ve oligarşik yapılarının-kurumlarının çözülmesi ve gayri-meşruiyete düşürülmesinde temel fikrî-felsefî referansları sağladıysa, bundan sonrası için de, yeni oluşturmakta olduğumuz veya oluşturmaya niyet ettiğimiz sosyal-siyasal sözleşmenin ana rehber çizgileri olmak durumundadır. Aksi halde özgür ve demokratik bir toplumun ancak hayalini kurmakla yetiniriz.

İşte tam da böyle bir dönemde liberalizmin ne olduğunu öğrenmek ve liberalizm hakkında daha teferruatlı bir bilgi ve kanata sahip olmak için başvurulabilecek bir el kitabı piyasaya çıktı. Cennet Uslu’nun editörlüğünü yaptığı ve Kadim Yayınlarından çıkan Liberalizm El Kitabı, liberalizm üzerine yazılmış temel ve belli başlı yazıların derlendiği bir çalışma olarak kitapçılarda yerini aldı. Liberalizm El Kitabı sadece akademik camiaya değil, sosyal-siyasal meselelere ilgi duyan ve bu konularda söyleyecek sözü olan herkese hitap edecek bir çalışma olma özelliğine sahip.

 

İÇİNDEKİLER

GİRİŞ / 1

Cennet Uslu

LİBERALİZM / 11

Friedrich August von Hayek

LİBERALİZME YENİDEN BAKIŞ: TARİHÎ ve FELSEFÎ TEMELLERİ /51

Mustafa Erdoğan

LİBERALİZM / 85

Alan Ryan

KLASİK LİBERALİZM VE LİBERTERYENİZM: ÖZGÜRLÜK GELENEĞİ / 121

Eric Mack ve Gerald F. Gaus

LİBERALİZMİN KURAMSAL TEMELLERİ / 161

Jeremy Waldron

İKİ LİBERALİZM ANLAYIŞI / 195

Loren E. Lomasky

LİBERTERYENİZM / 235

Jan Narveson

YENİ LİBERALİZM / 265

Norman P. Barry

MODERN LİBERTERYENİZMİN AHLÂKÎ TEMELLERİ / 311

Randy E. Barnett

SİYASÎ VE KAPSAMLI LİBERALİZM / 335

Jeremy Waldron

SİYASÎ LİBERALİZM / 363

Charles Larmore

LİBERALİZMİ SAVUNMAK / 393

William Galston

LİBERAL TAKIMADALARI / 419

Chandran Kukathas

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,714TakipçilerTakip Et