Bombayı etkisiz hale getirmek

SİYASETTE değişiklik yapmak isteyen ama bunu başaramayan güçler, şimdi de gündelik hayatı katlanılmaz hale getirerek bunu yapmaya çalışıyorlar.

Halkın yaşam alanlarında bomba patlatmak PKK’nın kendi kararı mı, yoksa bazı devletlere taahhüdünü mü yerine getiriyor.

Türkiye’deki iktidarı ne pahasına olursa olsun devirmeyi arzulayan bazı büyük devletlerin Türkiye ile savaşına ayakçılık mı yapıyor, yoksa kırsaldaki operasyonlarda polis veya asker ciddi üstünlük sağladığı için orada çatışmaya girmekten kaçınıyor ve sivilleri hedef alıyor?

Son saldırının faili o mu, IŞİD mi, yoksa DHKPC mi, yoksa başka bir örgüt mü? Bunların çok da önemi yok.

Önemli olan, birbirinden farklı unsurların katliam yaparak siyasi bir değişim ortaya çıkarma konusunda sıraya girmiş olmaları. Bizim kesinlikle izin vermememiz gereken de bu.

Zincirin En Önemli Halkasını Koparmak

Cinayetin rant kapısını kapatmak zorundayız. Bunun için de, o katliamları yapanların bekledikleri şekilde davranmamak zorundayız. Açık olan şu ki, birileri çoluk çocuk öldürerek halkı dehşet içinde bırakmak ve onların infialinden siyasi sonuç üretmek istiyor.

Belki seçimle alamadığı sonucu zor yoluyla almaya çalışıyor ve halka “bu hükümet sizi koruyamıyor, ayaklanın onu devirin” mesajını vermek istiyor. Ama bunu tek başına yapamaz ve zaten yapmıyor. Hem bombayı patlatıp insanları öldürüp, hem de “hükümet terörü önleyemiyor, istifa etsin, veya onu devirin” demek etkili olmaz.

Bunu bombayı koyan söyleyemez. Bu yüzden işlevsel işbölümü yapılıyor.

O bombayı patlatıyor, sureti haktan görünen veya sahiden dolduruşa gelen birileri de “hükümet istifa” diyerek pası gole çeviriyor.

Bombaları patlatanlar ve onların sahipleri, bunun bir siyasi dalgalanmaya sebep olacağının farkındalar ve öyle de oluyor.

“Bütün Gerekçeler Kendini Astı”

Sivil halkın arasında bomba patlatıp çoluk çocuğun kanını dökmek için hükümet ne hata yapmış olabilir? Hükümetin hangi politikası bu vahşeti meşru kılabilir?

Hükümetin iç ve dış politikasındaki hangi tutum gidip sokakta otobüs bekleyen insanları öldürmeyi haklı kılar? Türkiye ister hata yapmış olsun, ister doğru, masum insanlar bu vahşeti hak etmiyor. Eğer burada anlaşıyorsak, bu tür katliamların bir daha olmamasını istiyorsak, o zaman onun kullanışlı bir siyasi kavga başlatma aracı olmaktan da çıkarılmasını sağlamak gerek.

Bunun da tek yolu, benzer terör saldırılarına maruz kalan toplumların gösterdiği hayranlık verici dayanışmayı izlemek. Birbirimizle kavga etmemekten söz etmiyorum, ama bu vesileyle kavga etmemek. Öyle davranmak ki, ister örgüt olsun ister devlet, “bize burdan ekmek yok” sonucuna varabilsin.

Bütün acımıza rağmen ayakta kalmayı, hayatın olağan akışını bozmamayı başararak ve parçalanmış insan bedenleri üzerinden siyasi kazanç elde etmeyi elimizin tersiyle iterek yapabiliriz bunu. Ve galiba ancak bunu yapabiliriz.

Siyaset denkleminde kan dökerek kazanç sağlamayı öyle etkisiz eleman haline getiririz ki, cani artık ona oynayamaz olur.

Küresel ölçekli görünen pis işler dönüyor. Belki bombanın koyulmasını engelleyemeyebiliriz.

Ama bombayı etkisiz hale getirebiliriz.

Yeni Yüzyıl, 21.03.2016

http://www.gazeteyeniyuzyil.com/makale/bombayi-etkisiz-hale-getirmek-1746

Bu Yazıyı Paylaşın

BU YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZAR PROFİLİ

SON YAZILAR

bizi takip edin
sosyal medya hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,719TakipçilerTakip Et